Nå slår Politiforeningen alarm:
Storberget glad for ny vurdering av Fathia-saken
Men justisministeren vil ikke gripe inn i saken der somaliske Fathia ble kastet ut av Norge.
Mandag fortalte TV 2 om 25 år gamle Fathia Ahmed Omar som ble tvangsutsendt ut av Norge. Nå bor hun på gaten med sin seks år gamle sønn i Italia.
Utlendingsnemnda (UNE) skal nå vurdere saken til Fathia på nytt. Det sier Knut Storberget (Ap) at han er glad for.
– Betryggende
– Jeg synes det er betryggende at de vil se på det på nytt, ettersom det kan være opplysninger her som ikke var kjent når saken ble behandlet. Så får vi se hva en ny runde i denne saken ender med, sier Storberget til NTB.
Les også: Fathia kastet ut av Norge – bor på en benk i Genova
Utsendelsen av voldtektsofferet Fathia Ahmed Omar og hennes seks år gamle sønn fra behandling i Bergen til en benk i Genova har vakt sterke reaksjoner. Blant annet har et samlet byråd i Bergen sendt brev til Storberget og bedt ham sørge for at hun blir brakt tilbake til Bergen.
Går ikke inn i enkeltsaker
Storberget understreker imidlertid at han ikke kan gripe inn i enkeltsaker.
– Vi skal svare på brevet. Men vi sitter ikke i Justisdepartementet og behandler disse sakene. Det er det UDI og UNE som gjør. Jeg har registrert at man skal se på saken å nytt, sier Storberget.
Fathias norske lege, Ulf Hørlyk, har reist til Italia i et desperat forsøk på å hjelpe Fathia. Hun oppholder seg ulovlig i landet og er på flukt fra italienske myndigheter.
– Jeg er våken hele natten. Jeg sover ikke. Sønnen min er festet til armen min, sier Omar til TV 2 Nyhetene.
Les også: Fathia frykter italienske myndigheter
(©NTB/TV 2)
| Publisert | 23.03.2010 17.10 |
| Oppdatert | 23.03.2010 17.10 |



