Nå slår Politiforeningen alarm:
Storberget: – Første gang jeg ser dette nå i kveld
Justisministeren er overrasket etter TV 2s avsløringer og krever full undersøkning.
TV 2 Nyhetene avslørte onsdag at amerikanske myndigheter i ti år har drevet overvåkning av norske borgere - med hjelp av tidligere polititopper.
Justisminister Knut Storberget sier at de er nødt til å se nærmere på denne saken.
– Vi må til bunns i denne saken. Jeg har bedt politidirektøren og sjefen for PST gi en redegjørelse. Det er viktig å finne ut om det er gjort noe ulovlig.
Justisministeren måtte fortelle om sin kjennskap om TV 2-avsløringene onsdag kveld. Foto: Goran Jorganovich/TV 2
LES OGSÅ: Her drev USA systematisk overvåkning av nordmenn
Storberget sier han ikke var klar over at de tidligere polititoppene jobbet for amerikansk etterretning.
– Vi visste at de hadde fått sivile jobber ved ambassaden. Men man må følge norsk lovgivning utenfor ambassadens vegger - og innenfor må man følge Wien-konvensjonen.
– Det amerikanske Utenriksdepartementet sier at norske myndigheter var orientert. Lyver de?
– Jeg kan ikke redegjøre for det nå. Det er derfor jeg har bedt om å få klarhet i dette. Det viktige er å finne ut om det som har skjedd er ulovlig.
Har du tips til denne saken?
Kontakt TV 2 på TLF/SMS/MMS til 02255 eller send e-post til tips@tv2.no
| Publisert | 03.11.2010 21.22 |
| Oppdatert | 03.11.2010 23.50 |
TV 2 har avslørt at amerikanske myndigheter har drevet systematisk overvåking av norske borgere – ved hjelp av tidligere ansatte i politiet og Forsvaret.
USA bekrefter overvåkingen, og mener norske myndigheter var informert om dette. Men verken UD eller Justisdepartementet vil bekrefte at de kjente aktivitetene.
Overvåkingen ble ledet fra et lokale rett ved den amerikanske ambassaden i Oslo.
Etter at TV 2 rettet søkelys på etterretningen, ble virksomheten flyttet til ukjent adresse. Aktivitetene skal ha pågått i minst ti år, og flere hundre nordmenn kan finnes i databasen SIMAS.
Kilde: TV 2





