Stevner ambassadevakt

Forsvarer John Christian Elden vil stevne en vakt ved den amerikanske ambassaden som vitne i terrorsaken mot Arfan Bhatti.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Årsaken er at vakten skal ha pleid tett kontakt med Bhattis bestevenn - en 29-åring som lenge var siktet sammen med Bhatti for å ha planlagt terror mot den amerikanske ambassaden.

Kjente vakt ved ambassaden
Om to uker begynner terrorsaken mot Bhatti. Tre personer står tiltalt for blant annet å ha planlagt terror mot den amerikanske ambassaden. Bhattis bestevenn var også lenge siktet i saken. 29-åringen satt et halvt år i varetekt, men slapp å bli tiltalt.

Søndag avslører TV 2 Nyhetene at mens Bhattis kamerat var siktet for å ha planlagt terror mot den amerikanske ambassaden, pleide han vennskapelig omgang med en vakt som jobber ved ambassaden. Derfor vil advokat Elden stevne vakten som vitne.

- Så vidt vi vet har de hatt nær kontakt fortløpende uten at det er blitt betegnet som en sikkerhetsrisiko, sier Elden til TV 2 Nyhetene.

- Ingen reell trussel
Ifølge TV 2s kilder skal PST ha visst om kontakten mellom vakten og den terrorsiktede norsk-pakistaneren. Likevel skal ikke den amerikanske ambassadøren ha blitt varslet.

- VI har merket oss at ambassadøren tidligere har uttalt til media at ambassaden ikke var kjent med noen opplysninger knyttet opp til at det var noen fare. I det legger vi at norsk politi ikke har sett noen reell trussel i min klient og de øvrige. Det er klart at ambassadørens uttalelser og eventuelt andre som jobber på ambassaden og har tilknytning til den vil være av betydning i denne saken, sier Elden.

29-åringen som pleide vennskap med ambassadevakten er den samme som er politianmeldt av PST-sjef Jørn Holme, nettprat på Dagbladet.no i februar. Ifølge TV 2s kilder reiste mannen til Pakistan lørdag.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

reklame