Nå slår Politiforeningen alarm:
Stadig flere kjøper sin egen lærer
Skoleelever tyr til privatlærere for å få bedre karakterer. Privatlærere koster mellom 500 og 700 kroner timen.
– Det blir litt som å gå på pianospilling eller håndball. Hos oss går man på matte, med en fast lærer og et fast opplegg, sier Vibeke Fængsrud, daglig leder i House of Math til Aftenposten.
Firmaet som startet i det små for fire år siden har nå 15 privatlærere i stallen.
– Økt pågang
– I løpet av disse årene har vi merket en dramatisk økt pågang. Det blir flere og flere som ønsker privatundervisning i realfag. Derfor har firmaet bare vokst i takt med at markedet har økt, sier Fængsrud.
Alle de ansatte i House of Math har høyere utdanning innen matematikk. De fleste er studenter, noen er tidligere lærere. Prisen er 500 kroner timen. Et opplegg med to faste timer i uken kommer på vel 4.000 kroner i måneden.
Utbredt internasjonalt
Lederen i Foreldreutvalget for grunnopplæringen (FUG), Loveleen Rihel Brenna, kjenner til den økende bruken av privatundervisning til barna fra sin egen omgangskrets.
– Bruk av privatlærere er utbredt internasjonalt. Det er ikke en trend vi ønsker velkommen. Det vil skape større skjevheter i samfunnet, sier Brenna. (©NTB)
| Publisert | 03.09.2010 07.09 |
| Oppdatert | 03.09.2010 08.35 |



