Nå slår Politiforeningen alarm:
Somaliere uten oppholdstillatelse må ut av Norge
Personer fra Sør-Somalia som ikke har fått asyl i Norge har til nå fått bli her i landet, selv om de ikke har fått lovlig opphold. Det blir det nå slutt på etter at Utlendingsnemnda har sett på saken.
Utlendingsnemndas stornemnd, det øverste organet i norsk utlendingsforvaltning, har bestemt at personer fra Sør-Somalia som tidligere var omfattet av suspensjonen av utreiseplikten, nå plikter å forlate landet.
Sikkerhetssituasjonen i Sør-Somalia, inkludert hovedstaden Mogadishu, gir ikke lenger grunnlag for flyktningstatus i seg selv, mener nemnda.
Om lag 3.000 somaliere kan bli berørt av vedtaket, ifølge NRK.
Direktør Terje Sjeggestad i UNE sier at de er klar over at FNs høykommissær for flyktninger ikke anbefaler retur til Sør-Somalia, men peker på at dette er et fem år gammelt vedtak. (©NTB)
| Publisert | 30.03.2010 21.42 |
| Oppdatert | 30.03.2010 21.42 |



