Soldater trener på amputerte

Sanitetssoldatene på Rena fikk seg en kraftig overraskelse under siste øvelse der de skulle øve på å ta seg av skadde etter et bombeangrep. Vi advarer mot sterke bilder.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Forsvaret har nemlig begynt å bruke markører som faktisk har mistet armer og bein, for å forberede soldatene bedre til tjeneste i Afghanistan.

Overrasket soldatene

I skjul for sanitetssoldatene har en gruppe markører, som faktisk har mistet bein eller armer, gjort seg klare.

– Det skal se ut som jeg har vært utsatt for en veibombe, eller en IED, forteller Jeff Dormer.

Han mistet begge bena da lastebilen hans kolliderte front mot front med en annen lastebil. Nå har han skaffet seg et nytt levebrød i det britiske firmaet Amputees In Action. Firmaet er et agentbyrå som leverer krigs- og trafikkskadde til filminnspillinger og til førstehjelpstrening. VANT TIL STERKE REAKSJONER: Noen besvimer, mens andre kaster opp, sier Jeff Dormer, som mistet beina i en lastebilulykke.VANT TIL STERKE REAKSJONER: Noen besvimer, mens andre kaster opp, sier Jeff Dormer, som mistet beina i en lastebilulykke. Foto: Harald Jacobsen © TV 2

Realistisk

Under øvelsen på Rena er han blodig sminket og utstyrt med benpiper som stikker ut ved knærne. REALISTISK: En ekstra dæsj med teaterblod, og markøren er klar.REALISTISK: En ekstra dæsj med teaterblod, og markøren er klar. Foto: Harald Jacobsen © TV 2

– Det ene beinet er revet av rett under kneet og det andre rett over kneet, sier Jeff, som er vant til at skadene hans forårsaker sterke reaksjoner.

– Noen besvimer, noen kaster opp og noen bare går sin vei. - Men som regel klarer de å samle seg og gjøre den jobben de er trent til.

Se reportasje øverst i artikkelen (vi gjør oppmerksom på sterke bilder)

Sjokk

Med teaterblodet sprutende fra de avkuttede bena og uhyggelig realistisk stønning bringer han sanitetssoldatene Tim Nordanger og Magnus Viktil et øyeblikk ut av fatning før de går i gang med livreddende førstehjelp.

– Det kom som et stort sjokk, sier Tim etter at de har satt på turniké for å stanse blødningene fra de avrevne bena og slept Jeff i sikkerhet.

– Det var veldig overraskende og forvirrende og du fryser litt de første sekundene. De vi trener på har som regel ikke avsprengte lemmer, sier Tim.

– Med to avsprengte bein ville jeg blødd i hjel innen to minutter. Men guttene gjorde som de skulle og stanset blødningen, sier Jeff.

Tommeltotteffekt

– Dette var ikke pent, det skulle gått mye fortere, sier Magnus Viktil etter å ha sett opptak av seg selv mens han setter på tunikeene på beina til Jeff

– Det er så realistisk at du får litt tommeltotteffekt, det går litt rundt omkring oppe i hodet på meg.

Del på facebook

Fokus på behandling som virker

Forsvaret har satt i gang med denne typen trening etter erfaringer Nato har gjort i Afghanistan. Såkalt Tactical Combat Casualty Care er et nytt erfaringsbasert utdanningskonsept for sanitetspersonell.

– I Afghanistan og konflikten i Gulfen, er det gjort et formidabelt arbeid i forhold til å dokumentere hvilke effekter behandling har på forskjellige skader, sier Morten Anderssen som er fagsjef for sanitet ved Hærens våpenskole på Rena.

– Nå har vi en stor database vi kan søke i for å finne ut hva som er rett behandling for de ulike typer førstehjelp.

Berger flere

Fokus er på store pågående blødninger, frie luftveier og trykkpneumatorax eller lungekollaps,

– Det er ofte sånn at soldatene våre møter en pasient første gang når de blir skutt på. Og da er ikke finmotorikken veldig god. Gjennom å fokusere på de tingene som er virkelig livreddende for de typer skader soldatene støter på, så berger vi flere liv, sier Anderssen.

– Første gang jeg dro ut var jeg ikke i nærheten av den treningen her, sier Tim Viktil.

Det er så realistisk at du får litt tommeltotteffekt, det går litt rundt omkring oppe i hodet på meg

– Jeg var kanskje ikke godt nok forberedt, og jeg merker nå at jeg kanskje burde vært med på en så realistisk trening før første gang jeg dro ut.

Tilfredsstillelse

Jeff Dormer føler han gir et viktig bidrag.

– Det skaper en enormt god følelse at vi faktisk gjør noe for å hjelpe soldater til å komme tilbake fra krigssituasjoner de muligens ikke ville kommet tilbake fra om de ikke hadde fått den treningen de fikk ved å trene på oss, sier Jeff.

– Det er en enorm jobbtilfredsstillelse, kan vi bare redde livet til en person, er det verdt det, sier David Good. Han mistet et bein i en motorsykkelulykke da han var 16.

Selvhjelp

Markørene gir utrykk for at jobben med førstehjelpsøvelsene også er til hjelp for dem.

– De første gangene jeg var med, følte jeg meg ille til mote over å ha mistet beina, men nå synes jeg det er gøy å bli sprengt i filler og kastet rundt, sier Jeff.

– Nå sist var jeg med og spilte krigsinvalid i filmen Kongens tale. Jeg føler ingen smerte, gliser han mens han triller av gårde i rullestolen med klærne hengende i laser etter sanitetssoldatenes behandling.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Tips en venn
Les også:
Løy om flyulykke for å gjøre øvelse realistisk
Løy om flyulykke for å gjøre øvelse realistisk

Flyulykken i Zimbabwes hovedstad var bare oppspinn.

«Raner» valgte feil adresse under ransøvelse
«Raner» valgte feil adresse under ransøvelse

Statoil-stasjonen i Alta skulle være åsted for en ransøvelse. Men mannen som spilte raner stormet inn på byens Esso-stasjon i stedet.

Skremt syk av falsk raner

Apotekteknikeren kjente ikke til ransøvelsen i apoteket. Nå saksøker hun arbeidsgiveren for traumene hun fikk.

 
Comments powered by Disqus

reklame