Soldat Christian Lian bisatt i Oddernes kirke
BEGRAVELSE: Løytnant Christian Lian er den første av de fire drepte soldatene som er bisatt. Foto: TV 2

Soldat Christian Lian bisatt i Oddernes kirke

Løytnant Christian Lian er den første av de fire drepte soldatene som er bisatt.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Onsdag ble løytnant Christian Lian bisatt i Oddernes kirke, som den første av de fire norske soldatene som omkom i Afghanistan 27.juni.

Ordfører Per Sigurd Sørensen i Kristiansand var på plass sammen med sivile og folk fra Forsvaret da trompetsignalet «bønnesignal» ble blåst av trompetister fra Forsvaret.

LES OGSÅ: Kistene med de falne soldatene har kommet hjem igjen

Døde i pansret bil

Sørlendingen Lian mistet livet da bilen han satt i sammen med tre andre soldater kjørte på en veibombe i Almar-distriktet i Afghanistans Faryab-provins en søndag ettermiddag. Lian ble 31 år gammel.

Lian satt i en pansret Iveco da veibomben gikk av og drepte ham og de tre andre norske soldatene i bilen; kvartermester Andreas Eldjarn, orlogskaptein Trond André Bolle og fenrik Simen Tokle.

Lian tilhørte Kystjegerkommandoen og var en del av det norske MOT-teamet i Maimana. Oppgaven til MOT-teamet er å samle inn informasjon til det norske PRT-et og føre samtaler og holde kontakt med sivilbefolkningen i området.

LES OGSÅ: Det siste bildet av de drepte norske soldatene

Var nygift

I minnetalen som kontreadmiral og generalinspektør for Sjøforsvaret Haakon Bruun-Hanssen fremførte, beskrives 31-åringen som «den komplette kystjeger».

– For sine kollegaer var Christian den komplette kystjeger, med en fullstendig lojalitet til avdelingen og alle de som tjenestegjør der. Han beskrives som en dedikert og enestående soldat, en fantastisk kollega, og en blid sørlending som alltid hadde smilet på lur. Christian var nygift og veldig opptatt av Hege, sin familie og deres hund Whiskey.

– Han var en friluftsmann som dyrket jakt og friluftsliv. Det var mange håp og planer for framtiden, men nå blir det annerledes for mange. Tapet av Christian rammer oss alle i Forsvaret. Som soldater er vi en stor familie og vi sørger over våre omkomne, men vi vet at det største tapet og den tyngste sorgen bæres av den nærmeste familien, het det i minnetalen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Norske soldater drept i Afghanistan:

27. juni 2010: Fire soldater fra stabiliseringsstyrken i Maimana blir drept da bilen de sitter i kjører over en veibombe. De fire drepte er kvartermester Andreas Eldjarn (21) fra Tromsø, fenrik Simen Tokle (24) fra Ballangen, orlogskaptein Trond André Bolle (41) fra Vestby og Lena og løytnant Christian Lian (31) fra Kristiansand.

25. januar 2010: Soldaten Claes Joachim Olsson fra Gressvik utenfor Fredrikstad i Østfold ble drept av en veibombe i Ghowrmach-distriktet. Norske styrker var på vei ut på patrulje sammen med afghanske styrker da panservognen med de norske soldatene kjørte på en veibombe. Olsson omkom, mens de to andre norske soldatene i panservognen ble såret.

17. april 2009: Etteretningsoffiseren Trond Petter Kolset (30) fra Steinkjer ble drept da det upansrede kjøretøyet han satt i kjørte over en veibombe. Han var en av fire norske soldater i kolonnen som ble utsatt for bomben. Kolset var offiser i etteretningstjenesten.

8. november 2007: Soldaten Kristoffer Sørli Jørgensen (22) ble drept av en veibombe i Meymaneh. Den improviserte sprengladningen gikk av da Jørgensen var på vei til skytetrening mellom sju og åtte kilometer nord for Meymaneh. Jørgensen tjenestegjorde i Afghanistan som vognfører i staben til den norskledede stabiliseringsstyrken i Meymaneh.

23. juli 2007: Den norske soldaten Tor Arne Lau-Henriksen (33) fra forsvarets spesialkommando blir beskutt og drept under et rekognoseringsoppdrag sør for Kabul. En annen norsk soldat ble lettere skadd i angrepet, mens to soldater i samme kjøretøy slapp fysisk uskadd fra angrepet. Kolonnen ble angrepet med tre panservernraketter. Kjøretøyet soldatene satt i var ikke pansret. Lau-Henriksen etterlot seg en kone og en liten datter.

23. mai 2004: Soldaten Tommy Rødningsby (29) fra Telemark bataljon ble drept og en annen nordmann såret da kolonnen deres ble angrepet med raketter i Kabul. Ytterligere to soldater i samme kjøretøy slapp fysisk uskadd fra hendelsen. Rødningsby har i ettertid blitt hedret med Forsvarets medalje for sårede og falne i strid.

Les også:
 

– GUD TILGIR OVERGREP:

  

Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre
enn overgrepet

Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.

 Se video: Predikanten mener han gjorde det rette


reklame