– GUD TILGIR OVERGREP:
Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre enn overgrepet
Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.
Rådgivningstjenesten i Skole-Norge slaktes i fersk rapport. Kun to av ti rektorer og rådgivere, mener kvaliteten holder mål. Dette rammer mange elever.
For titusenvis av elever i grunnskolen og videregående, er god rådgivning svært viktig. Men en fersk SINTEF-rapport avdekker urovekkende svikt ved rådgivningstjenesten.
Det avdekkes at rådgiver mangler kompetanse, mange rådgivere ønsker ikke etter- og videreutdanning og ressursene til rådgivningstjenesten i Skole-Norge er for knappe.
– For det første så er rapporten en bekreftelse av vår opplevelse gjennom veldig mange år. Rådgiverne har for liten kompetanse, tjenesten har for få ressurser og det resulterer i en rådgivningstjeneste med dårlig kvalitet og en rådgivertjeneste som faktisk medvirker til frafall i skolen, sier Ingrid Liland, leder i Elevorganisasjonen.
I rapporten fremholdes det at kun to av ti rektorer og rådgivere, mener rådgivningstjenesten i norsk skole holder mål. Dette er urovekkende høyt, mener Elevorganisasjonen. Å ikke gi elever tilfredsstillende rådgivning er et lovbrudd.
EN BEKREFTELSE: - For det første så er rapporten en bekreftelse av vår opplevelse gjennom veldig mange år. Rådgiverne har for liten kompetanse, sier Ingrid Liland, leder i Elevorganisasjonen. Foto: Joachim Birkelund / TV 2/TV 2
Flere elever som TV 2 snakker med, både i grunnskolen og i videregående skole,
bekrefter at rådgivningstjenesten er både mangelfull og fraværende:
– Jeg føler ikke at vi har fått så mye informasjon, sier Maria Kristine Stavang (16), sier knapt har snakket med rådgiveren på skolen.
Tiendeklassingene Kristina Håvik og Maria Kristine Stavang går på Danielsen ungdomsskole i Bergen.
– Jeg vet at vi har en rådgiver på skolen, men hun har aldri snakket med meg. Vi er en liten skole med kun 90 elever, sier Kristina (15).
– Det var lite på ungdomsskolen, ikke noen timer med rådgiver i det hele tatt. Lit bedre på videregående, men ikke godt nok, sier Andres Ertesvåg (16) som er elev ved Knarvik vidaregåande skule.
– Han var så vidt inne i timene, men ga ingen god informasjon og visste heller ikke så mye om det vi trengte å vite mer om, sier Susanne Vaktskjold (16)
«Skolens rådgivning – på vei mot framtida?» er delrapport nummer en fra en omfattende evaluering av rådgivningen i skolen i Norge. Denne skal blant annet bidra til å dempe frafallet i norsk skole som er urovekkende høyt.
– Vi vet i dag at så klarer ikke rådgivningstjenesten å fylle den funksjonen de trenger for at vi skal klare å bekjempe frafallet. Det er derfor kjempealvorlig det rapporten melder, sier Liland.
Hun mener det vitner om en urovekkende og fraværende ansvarsfølelse for frafallsproblematikken i videregående skole. Elevorganisasjonen mener det er helt avgjørende at man har en rådgivningstjeneste.
– Det gjør elever i en vanskelig periode i livet sitt i stand til å ta noen av de viktigste valgene som de skal ta, for eksempel et riktig utdanningsvalg, sier Liland til TV 2 Nyhetene.
Mange har hevdet at situasjonen har vært preget av at rådgiverstillingen stort sett har blitt gitt til en eldre lærer, ofte som et ledd i en nedtrapping i yrket, og uten formell kompetanse på området.
I sammendraget av rapporten konkluderer man med at: "et klart flertall av
rådgivere og rektorer mener at dagens ressurs er for lav til at man kan gi
rådgivning av den kvalitet man ønsker, og som elevene har krav på.
NEDSLÅENDE: – Jeg synes rapporten er ganske nedslående og dessverre bekrefter den det som Høyre har hevdet en god stund, nemlig at yrkesrådgivning og utdanningsrådgivning i skolen er for dårlig, sier Henning Warloe til TV 2 Nyhetene. Foto: Joakim Birkelund / TV 2/
– Det kan jo være ganske fatalt for dem som får dårlige råd og de som går glipp av god rådgiving som kunne gjort at de valgte riktig når de skulle ta videre utdanning. Mange unge faller fra og oppdager at de har valgt feil og må starte på nytt eller de mister motivasjonen og faller ut av opplæringen, sier Høyre-politiker Henning Warloe, som sitter i Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen.
I rapporten blir det fremholdt at en informant i et tidligere prosjekt uttrykte det så sterkt som at: «Det er en katastrofe at man ikke har hatt kompetansekrav til en så viktig jobb som rådgivere i Norge.»
– Jeg synes rapporten er ganske nedslående og dessverre bekrefter den det som Høyre har hevdet en god stund, nemlig at yrkesrådgivning og utdanningsrådgivning i skolen er for dårlig, sier Warloe til TV 2 Nyhetene.
Han fremholder at det er svært urovekkende at bare litt over halvparten av rådgiverne har utdanning og kompetanse på det de skal gi råd om.
– Og bare det er en fallitterklæring etter min mening, sier Warloe som mener det må tas et krafttak for å rette opp i forholdene.
| Publisert | 26.02.2010 21.33 |
| Oppdatert | 26.02.2010 21.33 |
– GUD TILGIR OVERGREP:
Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.
