Skah-barna vil vitne mot faren

Khalid Skah tiltalt for kidnapping, trusler og vold.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Khalid Skahs barn er kronvitner i straffesaken mot sin egen far som er tiltalt for bortføring, vold og grove trusler. Nå vil advokat Brynjar Meling gå gjennom tiltalen med Skah, men det er fortsatt uklart om han noen gang vil møte for en norsk domstol.

– Ble truet og slått

Barna har fortalt TV 2 om tilværelsen i Marokko. Ifølge gutten på 13 og jenta på 16, var vold og trusler en del av hverdagen. Khalid Skah nekter for at dette var tilfelle.

LES OGSÅ: Skah-barna til TV 2: Soldatene er vår nye familie

Statsadvokaten i Oslo har tatt ut tiltale om kidnapping, vold og grove trusler mot den tidligere idrettsstjernen.

– Barna har vært hos politiet og avgitt forklaringer. Den yngste i form av dommeravhør, den eldste direkte for politiet. Dette var også i tråd med deres eget ønske, sier Kim Gerdts, bistandsadvokat for Skahs barn til TV 2 Nyhetene.

Usikkert om han stiller

Nå vil advokat Brynjar Meling gå gjennom tiltalen med sin klient Khalid Skah.

– Det er naturlig at det gjøres nå, som saken har eskalert og de sentrale vitnene har uttalt seg på TV, sier Meling. Han sier at det ikke er avklart hvor vidt Skah vil komme til Norge for å svare for anklagene, og at det må vurderes etter hvert – også med tanke på om en reise til Norge vil kunne føre til pågripelse.

– Han bestrider å ha gjort noe galt, verken mot mor eller barn i denne saken.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Marokkos utenriksminister: – Norge har krenket vår suverenitet
Marokkos utenriksminister: – Norge har krenket vår suverenitet

Utenriksminister Taib Fassi Fihri er skuffet over sin norske kollega Jonas Gahr Støre i Skah-saken.

Kokkvold: – Skah-barna har rett til å bli hørt
Kokkvold: – Skah-barna har rett til å bli hørt

Per Edgar Kokkvold i Presseforbundet svarer på Brynjar Melings kritikk av TV 2-intervju med Skah-barna.

Skah: – Barnas historie er oppdiktet
Skah: – Barnas historie er oppdiktet

Mener moren og den norske stat presser de til å lyve.

 

reklame