Selbekk: – Ikke én dag uten at jeg tenker på truslene
Avisredaktøren ble selv truet på livet da han publiserte tegninger av Muhammed.
Redaktøren i den kristne avisen Dagen Magazinet, Vebjørn Selbekk, er rystet, men ikke overrasket over drapsforsøket på den danske tegneren Kurt Westergaard.
– Tilbake med full kraft
– Det går ikke en dag uten at jeg tenker på det som skjedde den gangen. Når ting blusser opp igjen, og på en så alvorlig måte som i Danmark i går, så kommer dette tilbake med full kraft, sier Selbekk.
Han tror ikke attentatet i Danmark er siste gangen karikaturtegningene av profeten Mohammed får konsekvenser.
Venter flere kulturkollisjoner
– Jeg tror at kulturkonflikten mellom radikal islam og liberale vestlige verdier vil fortsette. Det vil bli mange kollisjoner langs den konfliktlinjen. Karikaturstriden er én av dem, men langt fra den eneste, sier Selbekk.
– Tenkte du at dette unne vært deg?
– Ja det er klart jeg har gjort det, sier han.
En 28 år gammel mann er siktet for drapsforsøk etter at han ble pågrepet hjemme hos tegneren Kurt Westergaard.
Se video:
| Publisert | 02.01.2010 19.01 |
| Oppdatert | 02.01.2010 20.37 |



