Se hva Obama har i bagasjen
Kan utløse atomkrig fra Grand Hotell i Oslo.
USAs president er commander in chief, eller øverstkommanderende, for militæret
i verdens eneste supermakt. Det betyr blant annet at han må være oppdatert
og beslutningsdyktig uansett hvor han befinner seg i verden.
En svær kran løftet kassene opp på taket av hotellet. © TV 2
Har full kontroll
The Situation room er presidentens krigskommando i Det hvite hus i Washington. Rommet gjenskapes nå på Grand Hotell i Oslo, hvor Obama skal bo under oppholdet i byen.
Tirsdag kom en lastebil full av kasser med satellittbasert
kommunikasjonsutstyr og annet datautstyr til hotellet. Når president Obama
kommer til Norge onsdag 9. desember, skal senteret stå klart slik at Obama
kan styre USA fra Oslo.
Merkelappen viser hva kassen inneholder. © TV 2
Les også: Obama skal styre USA fra Grand Hotel
Solid og rask
Merkelappen på en av kassene avslører hva den inneholder. Merkingen viser at innholdet kommer fra L3 Communications. Produktnummeret er AN/USC-60A.
Et nettsøk viser at det dreier seg om en portabel terminal for satelitt-kommunikasjon. Produsenten fremhever at terminalen er lett å transportere og fraktes i solide kasser.
Å sette opp og søke inn satellitter tar mindre enn 50 minutter, ifølge
produsenten.
Denne antennen er en del av kommunikasjonssystemet presidenten skal bruke under Oslo-oppholdet. Foto: Skjermdump © 3com.com
Full dekning
Terminalen garanterer kommunikasjon over hele verden via DSCS II og III, NATO III og IV, INTELSAT, EUTELSAT PANAMSAT og andre lokale og regionale satellitter.
Dermed burde presidentens kontakt med nøkkelmedarbeidere i USA være sikret.
Enormt sikkerhetsopplegg
Obamas følge har reservert hele hotellet fra 9. til 11. desember. Som TV 2 kunne melde i forrige uke, kommer presidenten direkte fra klimatoppmøtet i København onsdag 9. desember og blir i Oslo til fredag morgen.
19 politidistrikt i Sør-Norge må sende mannskap til hovedstaden i forbindelse med utdelingen av Nobels fredspris.
– Vi regner med å ha rundt 2500 politikvinner- og menn i virksomhet. I tillegg er det mange sivilt ansatte som også vil bidr til å gjøre byen trygg, sa justisminister Knut Storberget til TV 2.
| Publisert | 01.12.2009 18.18 |
| Oppdatert | 02.12.2009 07.56 |





