Risikerer utvisning etter gateslag

De to palestinske asylsøkerne som ble arrestert etter sammenstøtet med politiet fordømmes både av Frp og Noas.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Både Fremskrittspartiet og Norsk organisasjon for asylsøkere (Noas) reagerer kraftig etter at to palestinske asylsøkere på 18 og 24 år var blant de åtte arresterte etter de voldelige demonstrasjonene mot den israelske ambassaden i Oslo i går.

- Jeg vil si at det er svært spesielt dersom man kommer til Norge og ønsker beskyttelse, og noe av det første man gjør er å angripe ordensmakten som er den makten som sørger for beskyttelse. Da vil jeg tro man ikke har så mye her å gjøre, og jeg vil anbefale at den type asylsøkere ikke får opphold i Norge, sier Per Willy Amundsen, innvandringspolitisk talsmann i Fremskrittspartiet, til TV 2.

Kastet brennende gjenstander

Støttedemonstrasjon i Oslo for den palestinske befolkningen endte med voldsomme opptøyer utenfor den israelske ambassaden. Stein og brennende gjenstander haglet mot politiet, og det ble skutt nyttårsraketter fra demonstrantene.

Alle de pågrepne er nå løslatt, men er fortsatt siktet etter hendelsen. Noen er siktet for vold mot politiet og noen for å ha forstyrret ro og orden på offentlig sted. Først om noen dager regner politiet med at de vil være ferdig med etterforskningen i saken.

De skal blant annet studere videoopptak av demonstrasjonene.

- Absurd og tåpelig

Norsk organisasjon for asylsøkere (Noas) er heller ikke imponert.

- Det er lett å forstå både sinnet og frustrasjonen til personer fra Gaza og sivilbefolkningen i Gaza i dag, men å reise derfra og så eventuelt kaste stein mot de samme myndighetene man søker beskyttelse hos, dersom de viser seg at de har gjort det, er absurd og ikke minst veldig tåpelig, sier generalsekretær Morten Tjessem i Noas til TV 2.

- Mest sannsynlig utvisning

Utlendingsdirektoratet opplyser til TV 2 at eventuelle lovbrudd vil være et viktig element når de palestinske mennenes asylsøknader skal vurderes. UDI opplyser også at asylsøknadene deres vil bli hurtigbehandlet, om de blir funnet skyldige i lovbrudd.

Noas mener det kan ende med utvisning for mennene, dersom de har utøvd vold mot politiet.

- Dersom de har begått en slik forbrytelse vil de få et utvisningsvedtak, mest sannsynlig, sier Tjessem.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Angrep ambassade i Oslo: Flere skadet
Flere skadet under ambassadeangrepet

Både politimenn og demonstranter ble skadet da rundt 100 demonstranter startet gatekamper utenfor Israels ambassade.

Her barker politi og demonstranter sammen
Her barker politi og demonstranter sammen

Dramatisk demonstrasjon i Oslo.

Refser demonstrantene
Refser demonstrantene

Israels avtroppende ambassadør slår tilbake mot demonstrantene som angrep ambassaden i Oslo mandag.

 
Comments powered by Disqus

reklame