Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Rektor ved Bergens mest flerkulturelle skole vil ha forbud mot hijab på skolen.
Rektor Atle Fasteland ved Ny Krohnborg skole i Bergen, mener at hijab kan være med på å forsterke kjønnsdeling og holdninger i samfunnet som det er ønskelig å forebygge.
– Jeg mener personlig vi burde hatt et forbud mot hijab i skolen. Den synliggjør religiøs tilhørighet, identitet og et bestemt syn på kvinnens plass i samfunnet, sier Fasteland til Bergens Tidende.
– Dette handler om hva som er formålstjenlig med god pedagogikk i forhold til en god integrering. Vi må prøve å få det slik at alle har samme mulighet til å utvikle seg. For noen elever vil et slikt hodeplagg virke hemmende i den sammenheng, sier Fasteland.
– For elevenes del hadde vi tjent på å innføre et forbud mot hijab, sier rektoren videre.
Han mener en løsning kan være å innføre skoleuniformer i Norge.
Skolebyråd Filip Rygg (KrF) i Bergen synes det er bra at Fasteland løfter fram debatten. Saken er komplisert og flere hensyn må tas, mener Rygg.
– Å forby religiøse symboler i skolen er jeg imot. At en stiller krav til offentlige tjenestemenn i forhold til fremtredende symboler er én ting, men et forbud rettet mot barn synes jeg blir veldig problematisk, sier han.
(©NTB)
| Publisert | 18.10.2009 14.40 |
| Oppdatert | 19.10.2009 08.47 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
