Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Skolebyråd Torger Ødegaard (H) vil at 6000 elever i den videregående skolen i hovedstaden skal få mulighet til å velge bort nynorsk fra neste skoleår.
Nå sender han en søknad til Utdanningsdirektoratet om et nytt og utvidet treårig prøveprosjekt forsøk med valgfritt skriftlig sidemål i videregående skole, skriver Aftenposten.
– Vi har lenge arbeidet systematisk med å styrke basisfagene i skolen og i særlig grad norskopplæringen. Men det er nødvendig å styrke elevenes skriftlige ferdigheter i norsk ytterligere, og for å lykkes må elevene få mer tid til å arbeide med hovedmålet, sier Torger Ødegaard til avisen.
I forsøket er målet at tiden elevene bruker til skriftlig sidemålsopplæring skal brukes til å øke elevens skrivekompetanse i hovedmål og andre kompetansemål i lærerplanen.
– Nynorsk er en viktig del av vår nasjonale kulturarv og har en sentral plass i vår nasjonale litteratur. En vesentlig del av opplæringen går i dag med til å lære formelle, grammatikalske ferdigheter. Det bidrar til en negativ holdning til nynorsk blant de fleste elever, sier Ødegaard. (©NTB)
Les også: Høyre får nynorsk-kjeft
| Publisert | 08.06.2011 06.45 |
| Oppdatert | 08.06.2011 06.45 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
