STENGER DØREN: Trine Skei Grande, som lørdag blir ny leder i Venstre, vil ikke sitte i regjering med Arbeiderpartiet.
STENGER DØREN: Trine Skei Grande, som lørdag blir ny leder i Venstre, vil ikke sitte i regjering med Arbeiderpartiet.

Venstre stenger døra for Arbeiderpartiet

Venstres påtroppende leder Trine Skei Grande avviser at det er aktuelt å inngå regjeringssamarbeid med Ap i hennes ledertid.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Førstkommende lørdag blir Trine Skei Grande valgt til leder i Venstre. Hennes viktigste oppgave blir å stake ut kursen for partiet.

– Kommer ikke til å sitte i regjering

I forrige uke sa den avtroppende Venstre-leder, Lars Sponheim, at han var blitt tiltakende mer positiv til Ap.

– Det er viktigst for oss å bygge opp noen politiske saker der folk kjenner Venstre igjen. Da tror jeg samarbeidet kommer av seg selv. Men jeg kan avvise at vi kan sitte i regjering med Ap. Vi er et borgerlig parti, selv om vi er det mest radikale borgerlige partiet, sier Skei Grande til Nationen.

Les også: Ap nede på 26 prosent

Sammen om velferd

Likevel avviser hun ikke helt at Venstre kan inngå samarbeid med Ap på Stortinget. Men hun slår fast at det ofte er vanskelig å finne kompromisser med Ap.

– Jeg har vært med å skrive under budsjettavtaler med Ap. Det er ikke lett å få til en asylpolitikk med Frp. Men det er det jammen ikke med Ap heller.

Skei Grande mener imidlertid at Venstre og Ap står i den samme tradisjonen på særlig ett sentralt område.

– Vi har en felles tradisjon på velferd. Ap tar æren for å ha kjempet fram velferdsstaten. Men historikerne bør ta en titt på denne delen av historien. I denne kampen hadde Venstre en sentral plass. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Venstre vil ha flere innvandrere
Venstre vil ha flere innvandrere

Venstre vil snu norsk innvandringspolitikk på hodet og åpne for en betydelig økning i arbeidsinnvandringen.

 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame