17 døde i sykehjemskø i Tromsø
TROMSØ (TV 2 Nyhetene): 17 av Tromsøs syke eldre døde i fjor i kommunal sykehjemskø. Nå vil Høyre åpne for mer privat omsorg.
55 svært syke eldre i sykehjemskø til tross. I fjor takket Tromsø kommune nei da et privat selskap tilbød elleve rom og kvalifisert personell.
– Et nei til privatisering, sa ordfører Arild Hausberg den gangen.
– Ja, det er vår politikk dette at disse tjenestene skal drives i kommunal regi, klargjorde Hausberg som talsmann for det røde flertallsstyret i kommunen.
LES OGSÅ: Kåre (87) er én av 3068 i sykehjemskø
– Kommunen har monopol
Høyres byrådslederkandidat, Øyvind Hilmarsen, mener Arbeiderpartiet og SV setter sin egen ideologi høyere enn hensynet til de eldste og sykeste.
Han starter valgkampspurten med et løfte om å åpne for private tilbydere
innenfor den kommunale omsorg.
IKKE FORNØYD: Høyres byrådslederkandidat, Øyvind Hilmarsen, mener Arbeiderpartiet og SV setter sin egen ideologi høyere enn hensynet til de eldste og sykeste. Foto: TV 2
– For å øke kvaliteten først og fremst. Slik at du får en rett til å velge noe annet om du ikke er fornøyd. Den retten har du ikke i dag. Kommunen har monopol, sier Hilmarsen.
Behovet for flere sykehjemsplasser ble dokumentert av TV 2 i fjor. På ett år er ventelisten i Tromsø redusert fra 55 til 36.
I samme periode døde 17 syke eldre i Tromsø mens de sto å sykehjemskø, ifølge kommunens årsmelding for 2010.
– Samtlige av de 17 som sto på venteliste til sykehjem fikk forsvarlig pleie, helse og omsorgstjenester. De var enten i korttidsopphold, rehabiliteringsopphold, var innlagt i sykehus eller fikk et faglig forsvarlig tilbud i hjemmet, sier enhetsleder Åshild Moen i Tromsø kommune til TV 2.
LES OGSÅ: Eldrebølgen vil sprenge sykehusene
Høyre åpner for private aktører
Høyre er ikke fornøyd, og vil nå knuse det de omtaler som et kommunalt omsorgsmonopol i Tromsø. Han mener det er er uverdig at syke eldre dør i sykehjemskø.
– Når man har behov for en sykehjemsplass, så er man i dag veldig dårlig. Da
må man få plass. Man kan ikke stå i kø og dø i kø. Det er en uverdig
eldreomsorg, sier Høyres byrådslederkandidat, Øyvind Hilmarsen.
ALLE FIKK OMSORG: Enhetsleder i Tromsø kommune, Åshild Moen, hevder at alle de 17 som døde i kø, fikk den hjelpen de har krav på. Foto: TV 2
Trude Wester har i ti år drevet Tromsø private omsorgstjeneste. Som helsearbeider og partimedlem har hun deltatt i arbeidet med Høyres nye omsorgsplan. Hun har tro på et offentlig-privat samarbeid.
– Sammen kan vi gjøre det veldig bra. Sammen kan vi bli gode. Vi kan gjøre det bedre for folk som skal bo hjemme, for det er jo det folk vil. De vil bo hjemme lengst mulig. Hvordan får vi det til? Jo. Gjennom samarbeid mellom private og det offentlige så får vi det til, sier Wester til TV 2.
LES OGSÅ: Sonja (91): – Forstår de som tar livet sitt i sykehjemskø
Sykehjem er ikke alt
Innenfor den kommunale administrasjon mener man det tilbud som blir gitt er tilfredsstillende. At noen dør i sykehjemskø er naturlig all den tid det er de sykeste eldre som søkes inn. Det man imøteser er en sterkere politisk vilje til å debattere framtidas tilbud og omsorgsplattform.
– Dagens institusjoner er i hovedsak tilrettelagt for korttidsopphold der du får behandling og oppfølging. Men skal du ha en bofunksjon er det andre kvaliteter som må på plass. Og det er det jeg synes det er betimelig at man nå må diskutere, sier Åshild Moen i Tromsø kommune.
Øyvind Hilmarsen vil ha private aktører inn i omsorgen, og la brukerne velge mellom flere tilbydere.
– Valgfrihet er viktig, og som de eldre i Høyre bruker å si: Vi er gamle nok til å bestemme selv.
| Publisert | 08.09.2011 16.11 |
| Oppdatert | 08.09.2011 16.43 |


