Sponheim mangler bare 369 stemmer
Over 3.000 stemmer er fremdeles ikke telt opp i Hordaland.
Tirsdag formiddag viser de offisielle tallene at avtroppende Venstre-leder Lars Sponheim mangler 369 stemmer for å bli valgt direkte inn på Stortinget.
Bare i Bergen kommune er fremdeles 3.000 stemmer fremdeles ikke telt opp.
Til tross for at sjansene kun er teoretiske, blir det likevel en spennende ettermiddagdag for Sponheim, som i går varslet at han trekker seg som Venstre-leder etter det katastrofalt dårlige stortingsvalget.
Sponheim: - Utenkelig
- Det er helt utenkelig at det skal slå inn. Vi har ikke så høy prosentandel på et utvalg som er utelt, sier Lars Sponheim til TV 2 Nyhetskanalen.
- Så helt uaktuelt?
- Ja, helt klart.
Teller i Bergen kommune
Det skal imidlertid et mirakel til for Sponheim. Av stemmene som nå telles trenger han om lag 15 prosent av stemmene.
– Vi har fremdeles drøyt 3.000 stemmer igjen i Bergen kommune som ikke er opptelt. Vi regner med at vi vil ha tallene i løpet av ettermiddagen, sier valgansvarlig Elin Solberg i Bergen kommune til tv2nyhetene.no tirsdag.
Les også: Her er Sponheims politiske liv
Disse stemmene kan avgjøre
Hun forteller at det er tre typer stemmer som fremdeles telles på:
- Sent innkomne forhåndsstemmer.
- Stemmer fra velgere som stemte i en annen valgkrets enn sin egen. Man må derfor dobbeltsjekke at velgeren ikke har stemt to ganger. Denne bolken utgjør hele 2.800 stemmer. Etter det tv2nyhetene.no erfarer skal stemmene være telt opp en gang, men disse må dobbeltsjekkes.
- Stemmesedler som skiller seg ut, enten på grunn av merkelige endringer eller andre forhold som gjør at de må godkjennes enkeltvis.
Flere kommuner mangler
I tillegg til de rundt 3.000 stemmene i Bergen kommune, har også Os kommune et lite antall stemmer som gjenstår å telles opp.
Klokken 13.30 tirsdag utesto det fremdeles rundt 200 stemmer fra Os kommune. Disse vil bli innrapportert i løpet av ettermiddagen.
Følg opptellingen fortløpende på våre
resultatsider her.
tv2nyhetene.no følger opptellingen og oppdaterer saken.
| Publisert | 15.09.2009 13.09 |
| Oppdatert | 15.09.2009 20.30 |


