Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Regjeringspartiene får flertall, men valget ser ut til å bli en thriller.
Regjeringspartiene får 88 mandater på målingen Synovate har laget for Dagbladet og NRK, mens opposisjonspartiene får 79 mandater. Målingen gir i tillegg partiet Rødt 2 mandater.
Dette er den andre målingen på to dager som gir de rødgrønne flertall. TNS Gallups måling for TV 2 fredag kveld viste at det går mot en valgtthriller. På denne målingen lå de rødgrønne an til 85 mandater, mot opposisjonens 83, mens Rødt lå an til et mandat.
Tidligere i uken viste flere målinger at det lå an til et knapt ikke-sosialistisk flertall, mens de to siste altså viser rødgrønn ledelse. Statsminister Jens Stoltenberg tar imidlertid ikke seieren for gitt.
– Det blir skikkelig jevnt. Vi må stå på med en skikkelig spurt, sier statsministeren til Dagbladet.
Sjekk alle målingene og gjennomsnittet i vårt partibarometer
Ingen andre målinger har vist like høy oppslutning for partiet Rødt som Synovates måling lørdag. Partiet får 3,2 prosents oppslutning, som i følge mandatberegningsprogrammet Celius gir dem to mandater på Stortinget.
Også flere andre målinger har vist at Rødt ligger an til å ta mandater, selv om de foreløbig ikke har vært inne på lokale målinger i Oslo eller Hordaland.
En fersk måling fra TNS Gallup i BA lørdag viser imidlertid at Rødt får 4,3 prosent og dermed mangler bare 2000 stemmer på at partileder Torstein Dahle kan ta plass på Stortinget.
| Publisert | 05.09.2009 11.52 |
| Oppdatert | 05.09.2009 19.17 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
