SNAKKER KUN OM PLAN A: Jens Stotenberg og hans regjeringspartnere Kristin Halvorsen (SV) og Liv Signe Navarsete (Sp).
SNAKKER KUN OM PLAN A: Jens Stotenberg og hans regjeringspartnere Kristin Halvorsen (SV) og Liv Signe Navarsete (Sp). Foto: Schrøder, Tor Erik/SCANPIX

Rødgrønne politikere ber om plan B

Seks av ti rødgrønne lokalpolitikere ber regjeringen holde på makta selv om de mister flertallet ved valget.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Statsminister Jens Stoltenberg nekter å svare på hva han gjør dersom regjeringen mister flertallet.

Åpent utfall

Utfallet av stortingsvalget er uvisst. Målingene viser at det er svært knapp margin mellom blokkene. Selv om regjeringen skulle miste det knappe flertallet fra valget i 2005 ønsker et flertall av de rødgrønne lokalpolitikerne at de ikke gir fra seg makta frivillig.

I følge en undersøkelse Norgesbarometeret har laget for Kommunal Rapport viser at lokalpolitikerne ber ham om å følge plan B.

Hva plan B skal gå ut på, er det imidlertid delte oppfatninger om den rødgrønne leiren.

Delte ønsker

Undersøkelsen viser at 35 prosent av de rødgrønne lokalpoltikerne vil ha fortsatt rødgrønn mindretallsregjering mens 23 prosent vil ha ren Arbeiderpartiregjering.

Bare 26 prosent av regjeringspartienes lokalpolitikere mener i følge undersløkelsen at de rødgrønne bør kaste kortene dersom de taper valet. I så fall mener de at regjeringsansvaret bør overlates til Høyre, KrF og Venstre.

Lederen i Senterpartiet Liv Signe Navarsete er den av toppene i regjeringen som har gått lengst i retning av å åpne for en rødgrønn mindretallsregjering. Under partiets landsmøte i Ålesund i vår sa Navarsete at det ikke var noen automatikk i at regjeringen går av selv om den mister flertallet.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


Get Adobe Flash player
Søk i skattelister for 2009

Les hvorfor du ikke kan søke i 2010-tallene

reklame