Giske blar opp 
10 millioner for 
politisk reklame
Kulturminister Trond Giske (Ap) spiller løsningen for å slippe betalt politisk reklame over til Frikanalen. Foto: Knut Falch/SCANPIX

Giske betaler 10 millioner for politisk reklame

Frikanalen får 10 millioner kroner de neste fire årene for å være en ytringskanal for samtlige partier og lister. På denne måten håper kulturminister Trond Giske å løse striden rundt politisk reklame.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

- Det er ikke forbudt å sende politisk TV-reklame i Norge, men det er forbudt å betale for den, sier Giske.

Den europeiske menneskerettighetsdomstolen (EMD) i Strasbourg slo i en dom i desember i fjor fast at forbudet mot politisk reklame krenker ytringsfriheten. EMD frikjente da TV Vest for å ha sendt reklameinnslag for Pensjonistpartiet foran valget i 2003.

Frikanalen er de frivillige organisasjonenes TV-kanal og når i dag ut til cirka 25 prosent av befolkningen gjennom Riks-TV. Nå skal kanalen inn i forhandlinger med kabelselskapene for å nå ut til flest mulig.

I de tre siste ukene før valget skal Frikanalen gi de politiske partiene prioritet. Frikanalen skal også få på plass en mulighet for regionale sendinger i forbindelse med lokalvalget om to år. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
Get Adobe Flash player
Søk i skattelister for 2009

Les hvorfor du ikke kan søke i 2010-tallene

reklame