Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Erna Solberg har klokkertro på den politiske kursen til Høyre.
Det har blåst rundt Erna Solberg før Høyres landsmøte. Men Høyre-lederen fikk trampeklapp allerede før hun hadde sagt ett ord i sin tale til landsmøtet fredag.
Og det var en offensiv leder som grep ordet i det hun selv har beskrevet som sin viktigste tale noensinne.
- For fem år siden valgte dere meg som leder av dette partiet. Det har vært fem tøffe år. Vi har vært igjennom et skuffende valg i 2005, og en vanskelig valgkamp i 2007, innrømmet Solberg.
Likevel ønsker ikke hun å endre på den politikken Høyre fører i dag.
- Høyre er ikke et protestparti. Høyre er et styringsparti. Derfor må Høyres leder være beredt til å styre. Da må man vite hvor Norge skal, og ikke vike fra kursen.
- Jeg er sta nok til å holde kursen. Og jeg kaster meg ut med engasjement og glød! sa Erna til massiv applaus fra sine partifeller.
Følg Høyres landsmøte direkte her.
Og om Erna drømmer om en ny vår for det blå partiet, stemmer det godt over ens med skolepolitikken de vil føre.
- Høyres mål er et Norge hvor vi oppmuntrer til å drømme stort, og ha store ambisjoner. Høyres Norge begrenser ikke barns mulighet til å bli det de vil. Vi vil gi de en spennende og utfordrende skolegang. Og det skal være lov å lykkes, sa hun.
I forrige uke gikk Høyres skolepolitiske talskvinne Ine Marie Eriksen Søreide hardt ut mot en kommune som ikke oppfyller dette kravet.
Bærum kommune fikk på pukkelen fordi mattegeniet Bjørn (12) ikke fikk nok utfordringer på skolen. Bærum styres i dag av ordfører Odd Reinsfelt fra nettopp Høyre.
- Vårt Norge er et land med muligheter for alle, sa Erna til applaus fra landsmøtet.
Vårt Land taklet fredag Erna Solberg hardt fra lederplass.
«For et lag som ligger an til nedrykk fem serierunder før slutt, er det en mulig strategi å få på plass en ny trener, rett og slett for å berge plassen i den øverste divisjonen. Det er vondt for dem som må stille plassen til disposisjon, men hensynet til helheten må veie tyngst».
Og Erna holdt seg på fotballbanen da hun understreket at Høyre er et parti som spiller på lag med barna.
- Vi kan ikke lenger ha lavere ambisjoner på barns vegne enn det de selv har, sa hun.
- Tenk dere det norske fotball-landslaget har tapt 2-0 mot Moldova. Alle mikrofonene stilles opp i ansiktet på Drillo, og han svarer: Jo, men vi må huske at det er høy trivsel på landslagssamlingene, og vi synger mye i garderoben før kampen.
Høyreleder Erna Solberg vil ikke blokkere for samarbeid med noen etter høstens valg. © TV 2
Fra talerstolen kunne Solberg love at Høyre vil satse mer på kunnskap enn den
sittende regjeringen.
Etter talen spurte TV 2 hvem Høyre ønsker å styre sammen med.
- Sammen med de som ønsker å være sammen med oss, og det er det velgerne som bestemmer 14. september. Vi blokkerer ikke for noen, vi kan samarbeide med alle, sa Erna Solberg.
| Publisert | 08.05.2009 13.18 |
| Oppdatert | 08.05.2009 22.00 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
