Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
De varslede endringene i uførepensjonen er utsatt nok en gang.
Først i mai blir det klart hva regjeringen vil gjøre med selve ordningen og alderspensjonen til dem som har vært uføre.
– Arbeidet har tatt noe lengre tid enn planlagt, heter det i en pressemelding fra Arbeidsdepartementet, som har orientert Stortinget om forsinkelsen.
Opprinnelig skulle lovforslaget bli lagt fram før jul. Tidlig i februar slo statsminister Jens Stoltenberg (Ap) fast overfor NTB at de viktigste politiske stridsspørsmålene er avklart, men senere samme måned ble det opplyst at proposisjonen likevel ikke kom før i april. Nå er det hele altså forskjøvet til mai.
– Grunnen til at dette arbeidet har tatt noe tid, er at dette er en viktig og utfordrende sak og at det er et komplisert regelverk å få på plass, sa statssekretær Jan Erik Støstad (Ap) i Arbeidsdepartementet til NTB i februar.
Bakgrunnen for at uførepensjonen skal endres, er pensjonsreformen som ble innført fra nyttår. I motsetning til lønnsmottakere, kan ikke uføre stå i jobb for å motvirke virkningene av pensjonsreformens prinsipp om levealdersjustering - altså at den enkeltes pensjonskonto tøyes over flere år fordi nordmenn flest lever lenger.
Å skjerme uføre helt for effekten av levealdersjusteringer er ikke aktuelt, selv om SV og LO har gått inn for dette. Forhandlingene går dermed først og fremst ut på å finne fram til regler som innebærer delvis skjerming av uføre alderspensjonister. (©NTB)
| Publisert | 27.04.2011 11.54 |
| Oppdatert | 27.04.2011 11.54 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
