Tre milliarder til vei og jernbane

- Vi skal bygge vei og jernbane i et omfang nasjonen aldri har sett maken til, skryter statsminister Jens Stoltenberg

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En smilende statsminister møtte TV 2 Nyhetene på skandalerammede Oslo S, etter å ha lagt fram tidenes satsing på vei og jernbane.

Regjeringen foreslår å øke midlene til vedlikehold av veier med 20 prosent, og overføringene til trafikksikkerhetstiltak fordobles. Det blir mer penger til midtdelere, utbygging av gang- og sykkelveier og rassikring.

I tillegg blar regjeringen opp 1.3 milliarder kroner ekstra til investeringer i jernbanenettet. Det gjør samferdselsminister Liv Signe Navarsete til en av vinnerne på årets budsjett.

- Jeg er veldig godt fornøyd. Det har jeg grunn til å være. Og det har folk rundt om i landet grunn til å være, forteller hun til TV 2 Nyhetene.

Totalt foreslår regjeringen å bruke 17 milliarder kroner til veier. Av disse går over tre milliarder til utbygging av stamveinettet.

Ingen liten satsing: Jens Stoltenberg vil gjøre et historisk løft innen samferdsel.Ingen liten satsing: Jens Stoltenberg vil gjøre et historisk løft innen samferdsel. Foto: Berit Roald

Nærmere ni milliarder kroner går til jernbanen og utbygginger som prestisjeprosjektet Lysaker stasjon i Akershus.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Statsbudsjettet

* Regjeringen øker andelen de bruker av oljepenger med 14 milliarder til rekordhøye 92 milliarder kroner, men holder seg innenfor handlingsregelen.

* Jernbane, miljø og bistand er blant vinnerne i statsbudsjettet.
Regjeringens forslag til miljøbudsjett neste år vil være på 4,08 milliarder kroner. Det er en økning på nesten 25 prosent fra i år.
Også bistandsbudsjettet får et svært kraftig løft neste år med 26,2 milliarder kroner - en økning på hele 3,9 milliarder kroner.
Regjeringen blar opp 1,3 milliarder ekstra til jernbane neste år.

* Kulturbudsjettet øker med 786,5 millioner kroner. Siden regjeringsskiftet har det kommet to milliarder kroner mer til kultursektoren.

* Forsvarsbudsjettet øker med 620 millioner kroner.

* Skolebudsjettet økes med 600 millioner kroner. Det er også et forslag om 1000 nye studentboliger.

* Antall pappapermisjonsuker økes til ti uker, men dette går på bekostning av permisjonen til mor.

* Regjeringen vil øke fribeløpet i arveavgiften fra 250.000 kroner til 470.000 kroner. Flere vil også betale mindre i fomueskatt.

* Både kongeparet og kronprinsparet får lønnsøkning. Totalt får de 173,5 millioner, en økning på 4,4 prosent.

* Et statsbudsjett er et overslag over en stats inntekter og utgifter i et budsjettår, utarbeidet av regjeringen.

Les også:
 
Comments powered by Disqus

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame