Tjente 281 kr for mye - taper 30.000 i året

Mens stortingspolitikerne venter på resultatet av granskningen, har uføretrygdede Ivar Olsen allerede fått sin straff.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Mens Stangeland og andre tidligere stortingsrepresentanter er usikker på konsekvensene etter at han har tjent flere hundre tusen kroner ved siden av stortingspensjonen, fikk uføretrygdede Ivar Olsen kontant beskjed etter at han tjente 281 kroner for mye i deltidsjobben her på Vinmonopolet i Drammen.

LES OGSÅ:

Jagland lover innsyn i gullpensjonene

Bondevik skylder mer

Fikk for mye pensjon

Kjente ikke reglene

- Ved en glipp så tjente jeg 281 kr for mye. Og det fikk jeg beskjed om fra NAV i Sande kommune, der jeg bor, forteller Olsen til TV 2 Nyhetene. Han troppet så opp til NAV og forklarte at han var usikker på hvordan regelverket fungerer.

- Jeg beklaget glippen på 281 kroner men at jeg var villig til å gjøre opp der og da, eventuelt betale liten bot, straff eller hva du vil. Men de svarte veldig arrogant: "det er ikke slik det fungerer i systemet våres", forklarer pensjonisten.

Nå har NAV 20 prosent av trygden hans, 3000 kroner i mnd, og 35.000 i året. Her er reglene strenge. Ifølge advokat Hans Erik Thorsberg havner man til og med i fengsel hvis man har fått over 40.000 kroner for mye.

- Hadde det vært en vanlig pensjonist som hadde sørget for å snuske til seg over en million kroner fra den norske stat, så hadde fengselet her fort vært oppunder et år, sier Thorsberg til TV 2 Nyhetene.

- Grafser til seg

Ivar Olsen tviler på at det vil skje med de seks tidligere stortingspolitikerne som beskyldes for pensjonsjuks.

- Makteliten de sitter styrer seg selv. De gjør alt de kan for å grafse til seg. Så er det overlatt til oss andre som er helt nederst på rangstigen å skulle skjønne systemet.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Pensjonsjukserne på Stortinget risikerer fengsel
Pensjonsjukserne på Stortinget risikerer fengsel

Politikerne har fått nesten seks millioner kroner i pensjon de ikke har hatt krav på.

Bondevik skylder mer
Bondevik skylder mer

Riksrevisjonen hevder Kjell Magne Bondevik ikke har betalt tilbake alt han skylder.

Fikk for mye pensjon
Fikk for mye pensjon

Kjell Magne Bondevik og fem andre tidligere stortingsrepresentanter beskyldes for å ha jukset til seg seks millioner kroner ekstra i pensjon fra stortinget.

Disse skal granskes
Disse skal granskes

Her er listen over de som har mottatt pensjon etter 75-årsregelen

Lover innsyn i gullpensjonene
Jagland lover innsyn i gullpensjonene

Stortingspresident Thorbjørn Jagland (Ap) lover fullt innsyn i granskingen av stortingspolitikernes gullpensjon.

 
Comments powered by Disqus

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame