Solhjell vil ha skog på timeplanen

Kunnskapsministeren vil flytte klasserommet ut i naturen for å lære om miljøet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Lutvann skole i Oslo fikk i går besøk av to statsråder. Erik Solheim og Bård Vegar Solhjell hadde byttet dress og pensko med allværsjakke og gummistøvler da de ble med en klasse ut i skogen for et skikkelig naturfag.

Og undervisning i skogen vil de se mer av.

- Vi lanserer nå den naturlige skolesekken for at unger skal få et tilbud om å være ute i naturen, og få kunnskaper om miljø og klima inn i skolen. Dette er litt etter modell av den kulturelle skolesekken, forteller kunnskapsminister Bård Vegar Solhjell.

Lange tradisjoner

På Lutvann skole har de lange tradisjoner for å bruke naturen i undervisninga. Derfor var det et naturlig valg for Solhjell og miljøminister Erik Solheim for å lansere den nye «skolesekken».

- Jeg tror veien til å forstå de store miljøutfordringene, som for eksempel oppvarmingen av jorda, går gjennom å være nysgjerrig og interessert og å vise kjærlighet til norsk natur, mener Solheim.

Trives i naturen

Og barna ved skolen stortrives ute i naturen.

- Jeg synes det er kjempekoselig å være ute i naturen. Jeg liker meg her og blir skikkelig glad av å være ute, sa en av elevene TV 2 snakket med.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Lærere vil sile elever
Lærere vil sile elever

Vil innføre minimumskrav for å komme inn på videregående skole.

Solhjell møter studentene
Solhjell møter studentene

Det blir selvsagt ikke bare spørsmål om utdanning og skole når Landstinget drar til Volda, men utdanningsminister Bård Vegar Solhjell møter både fremtidige lærere og voksne studenter klokka 20:00 på onsdag.

En av tre dropper ut
En av tre dropper ut

Elever som dropper ut av videregående skole er et av dagens store samfunnsproblem. Nå tar regjeringen grep.

 
Comments powered by Disqus
  

Fulle eldre skaper
problemer i Danmark

Danske omsorgsarbeidere plages av eldre som har tatt en «lille en» for meget


reklame