MØTTES I RINGEN: Statsminister Jens Stoltenberg (t.v.) møtte Os-ordfører Terje Søviknes og andre Hordaland-ordførere, for å orientere om den planlagte og vedtatte kraftlinja gjennom Hardanger
MØTTES I RINGEN: Statsminister Jens Stoltenberg (t.v.) møtte Os-ordfører Terje Søviknes og andre Hordaland-ordførere, for å orientere om den planlagte og vedtatte kraftlinja gjennom Hardanger Foto: Aas, Erlend/Scanpix

Søviknes: – Vestlandet vant første runde

Men Os-ordføreren minner om at kampen varer til gongongen går.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Regjeringen møtte i dag flere av ordførerne fra Hordalands-kommunene som vil bli berørt av planene om monstermastene i Hardanger. For dem er olje- og energiminster Terje Riis-Johansen og statsminister Jens Stoltenbergs snuoperasjon i saken en gledelig seier.

– Vestlendingene har vunnet første runde. Vi har fått gjennomslag for hovedkravet vårt om sjøkabel med uavhengig kompetanse. Men ingen kamp vinnes i første runde, den vinnes når gongongen går, sier Os-ordfører Terje Søviknes (Frp) til TV 2.

Aksepterer dyrere strøm

Han leder en av de mest folkerike kommunene på Vestlandet, som vil være avhengig av en sikker strømforsyning for å unngå prissjokk på strøm til vinteren. Strømprisene blir likevel mindre viktige enn naturvernet, mener Søviknes.

– Naturen i Hardanger er mer enn et lokalt fenomen. Det er snakk om en nasjonal skatt. Jeg vil at mine barn og barnebarn skal få oppleve den urørte naturen i Hardanger slik jeg har gjort det. Da må vi også akseptere en høyere kostnad, nettopp fordi dette må sees i et generasjonsperspektiv, sier han.

– Vinteren var spesiell

Søviknes får støtte av sin kollega i Bergen, Monica Meland (H).

– Dette er det beste vi kunne oppnå i denne omgang. Nå avventer vi hva den uavhengige ekspertgruppen sier om sjøkabelalternativet, sier Meland til TV 2.

Hun frykter en situasjon der strømprisene kan skyte til værs på grunn av dårlig strømforsyning til Vestlandet. Men trøster seg med at vinteren i Bergen som regel er mer våt enn kald.

– Vinteren i år var helt spesiell. Men det er klart; vi må være trygge på at vi har en god strømforsyning, sier Bergens-ordføreren.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Siv Jensen: – Riis-Johansen er ferdig som statsråd
Siv Jensen: – Riis-Johansen er ferdig som statsråd

Og Frp-lederen mener det kun er et tidsspørsmål før regjeringen ryker.

Navarsete mener det er riktig å utrede sjøkabel
Navarsete mener det er riktig å utrede sjøkabel

Senterpartileder Liv Signe Navarsete mener det er en riktig beslutning å utrede sjøkabelalternativet.

Slik skal de løse Hardanger-floken
Slik skal de løse Hardanger-floken

Regjeringen vil sette i gang uavhengig utredning av sjøkabel, men setter også i gang anleggsarbeidet med kraftlinjene.

 

– GUD TILGIR OVERGREP:

  

Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre
enn overgrepet

Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.

 Se video: Predikanten mener han gjorde det rette


reklame