Rødgrønn strid om skoler

Regjeringspartnerne rister på hodet over ny skolepolitikk fra SV.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Partiet har vedtatt å avvikle alle religiøse og pedgagogiske alternativ til den offentlige skolen.

Uklokt og korttenkt

Senterpartiets parlamentariske leder Rune Skjælaaen tror nesten ikke det han hører når han får vite hva regjeringspartner SV har vedtatt.

- Jeg synes det er uklokt og det er svært korttenkt, sier Skjælaaen til tv2nyhetene.no.

Han lover kamp mot Svs nye skolepolitikk, og mener den er titalt uaktuell å være med på.

- Vi ønsker magfoldet og regjeringen ønsker mangfoldet. Senterpartiet kommer til å være en garantist for at privatskolene skal ha gode rammevilkår, sier Skjælaaen.

Han mener det er en bedre ide å øke statsstøtten til private skoler, dersom SV ønsker å redusere foreldrebetalingen.

- Ikke mulig

Arbeiderpartiets skolepolitiske talskvinne Gerd Janne Kristoffersen rister bare på hodet over landsmøtevedtaket i SV.

- Sånn som jeg vurderer det så er det helt ugjennomførbart, sier Kristoffersen.

Hun mener det er helt uaktuelt også for Arbeiderpartiet åp stille seg bak forslaget fra partiet som har utdanningsministeren i regjeringen.

- Jeg vet ikke om noe annet parti som vil gå til det skrittet som SV i dag har vedtatt, sier Kristoffersen til tv2nyhetene.no.

Ledelsen var mot

Det omstridte vedtaket om å avvikle alle pedagogiske og religiøse alternativer ble fattet mot stemmene til hele ledelsen i SV

- Flertallet har fått 88 stemmer, mindretallet 96 - mindretallet og dissensen er vedtatt, lød det fra dirigentbordet.

Både Kristin Halvorsen, Bård Vegar Solhjell og Audun Lysbakken tilhørte mindretallet, men ble nedstemt av sitt eget landsmøte.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Solhjell: - Skeptisk til private skoler
Solhjell: - Sterkt skeptisk til private skoler

Kan ramme Steinerskolen og en rekke grendeskoler.

- SV opptrer intolerant
- SV opptrer intolerant

KrFs nestleder, Inger Lise Hansen, reagerer kraftig på SVs ønske om å avvikle alternative skoler.

Steinerskolene raser mot SV-forslag

SV ønsker å avvikle alternative skoler. Det får steinerskolene til å se rødt.

SV vil avvikle 
alternative skoler
SV vil avvikle alternative skoler

SV går inn for å legge ned alle skoler som utgjør et pedagogisk og religiøst alternativ.

 
Comments powered by Disqus
  

80-tallshelt satser
på comeback
med «The Voice»

Husker du denne karen? Danket a-ha ned fra 1. plassen på «Norsktoppen» 

 Se «The Voice» direkte her kl. 20


reklame