Norsk elev drept i
trafikkulykke under skoletur i Kenya
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
Regjeringen vil utsette deler av Nav-reformen som omhandler attføring og rehabilitering skal utsettes.
Det kunngjorde statsminister Jens Stoltenberg i dag, etter at arbeidsministeren har vært på vinterferie i utlandet.
Målet med utsettelsen er å frigjøre saksbehandlere som kan jobbe med dagpengesøknader.
- Jeg har jobbet med dette sammen med arbeidsminister Dag Terje Andersen den siste uken, sier statsminister Jens Stoltenberg til NRK.
- Vi har bestemt at vi skal utsette en av reformene, nemlig at man skal lage nye ordninger innenfor arbeidsavklaringspenger, som skal erstatte blant annet attføringsstønad og rehabiliteringspenger, sier Stoltenberg.
Han peker på at det er en stor og krevende reform med mange nye skjemaer, nye dataprogrammer og mange timeverk som skulle gå med til det.
- Reformen skulle vært innført 1. oktober, men vil bli utsatt fordi vi nå må konsentrere oss om å gjennomføre selve Nav-reformen og sette alle krefter inn på at de arbeidsløse får de stønadene de har krav på, sier Stoltenberg.
- Regjeringen viser her at de ikke har kontroll på nav-saken. Statsministeren må gå inn å overstyre ministeren sin for å få en forbedring i saken, sier Knut Arild Hareide til TV 2.
Formann i Fremskrittspartiet reagerer også og kritiserer regjeringen for å ikke å være handlekraftig.
- Dette flytter jo bare folk fra en kø til en annen kø, sier Jensen til TV 2.
Assisterende generalsekretær Jarl Ovesen i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) er skuffet over regjeringens avgjørelse.
- Ute blant folk har reformen dreid seg om å slå sammen tre etater. Men for våre medlemmer, som er storbrukerne, var det en innholdsreform. Den skulle gi bedre oppfølging av dem som er i fare for å bli uføretrygdet. De blir nå parkert på et sidespor, sier Ovesen til NTB.
(TV 2/NTB)
| Publisert | 22.02.2009 18.26 |
| Oppdatert | 22.02.2009 19.28 |
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
