Raser mot Stoltenberg

Fagforbundet advarer Jens Stoltenberg mot å gjøre endringer i sykelønnsordningen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Da forbundet mandag åpnet sitt landsmøte i Oslo rettet leder Jan Davidsen en advarende pekefinger mot regjeringen.

Pekefinger mot Jens

Jan Davidsen er en av de mektigste personene i norsk fagbevegelse. Han er klar på at regjeringen ikke kan svekke sykelønnsordningen slik at det rammer hans medlemmer.

– En hver svekkelse av sykelønnsordningen vil være en krigserklæring, sier Davidsen til tv2nyhetene.no

Davidsen gjør det klart at fagbevegelsen ikke vil finne seg i kutt, men i stedet vil lete etter årsaker til at sykefraværet øker.

– Nå må vi rette søkelyset mot det som er årsak til problemene, ikke symptomene, sa han fra talerstolen.

Øker kraftig

Sykefraværet øker kraftig. Før helgen innrømmet statsminister Jens Stoltenberg at økningen er så stor at det må settes inn tiltak for å redusere sykefraværet.

– I 2009 regner NAV med ti prosent økning i sykefraværet i Norge, sa Stoltenberg da han gjestet LOs kartlellkonferanse på Gol før helgen.

I helgen inviterte Høyreleder Erna Solberg Arbeiderpartiet til et bredt politisk forlik, men flere LO-forbund er kritiske.

Vil ha reform

Jan Davidsen mener han sitter med en oppskrift som kan få ned sykefraværet, men tror ikke det er mulig gjennom ordninger som svekker dagens sykelønnsordning.

– En del av det høyeste sykefraværet går nettopp på våre medlemsgrupper, derfor mener vi også at vi har kompetanse på hvordan vi kan få dette ned, sier Davidsen til tv2nyhetene.no.

Han ønsker seg en ny arbeidslivsreform ogh et arbeidsliv som har plass til alle arbeidstagere.

Kan bli bråk

Den mektige sjefen i Fagforbundet advarer nå regjeringen mot å gå til krig mot fagbevegelsen. Han minner om hva som skjedde sist gang Stoltenberg prøvde seg på sykelønnskutt, da regjeringen la seg ut med daværende LO-leder Gerd Liv Valla.

– Det husker vel alle som var igjennom denne runden for noe år tilbake at dette vekker sterke reaksjoner, sier Davidsen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Vil ha melde- 
plikt for sykmeldte
Jens vil ha meldeplikt for sykmeldte

Meldeplikt og obligatoriske behandlingsopplegg må vurderes for å få ned sykefraværet, mener statsminister Jens Stoltenberg.

Sykefraværet øker med 10 prosent
Sykefraværet øker med 10 prosent

Økningen i sykefraværet er blitt regjeringens største hodebry. Regjeringen gjør rett i å endre sykelønnsordningen, mener ekspert.

Erna rekker ut hånden til Jens
Høyre vil samarbeide med Ap om sykefravær

Erna rekker ut hånden til Jens.

Nav vurderer nye retningslinjer for sykelønn
Nav vurderer nye retningslinjer for sykelønn

Sykelønnskaoset i fotballklubbene ser ut til å få konsekvenser.

 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame