Ny elendig måling for Høyre
Foto: Aas, Erlend/SCANPIX

Ny elendig måling for Høyre

Høyre går tilbake 5,3 prosentpoeng, og får en oppslutning på 13,4 prosent på en ny meningsmåling.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Frp går fram med nøyaktig det samme som Høyre går tilbake, 5,3 prosentpoeng, til 27,2 prosent. Det viser meningsmålingen InFact har gjort for VG i mars.

Mister velgere til Frp

- Høyre lekker til Frp i veldig stor grad. Våre tall viser at én av fire som sier at de stemte Høyre ved kommunevalget i 2007, ville stemt Frp ved stortingsvalget i morgen, sier Infact-leder Knut Weberg til VG.

Det er andre gang på én uke at Høyre-leder Erna Solberg får en måling helt nede på 13- tallet. I en måling Opinion gjorde for Avisenes Nyhetsbyrå tidligere denne uken, fikk Høyre 13,2 prosent.

Ved stortingsvalget i 2005, som var historiens dårligste for Høyre, fikk partiet 14,1 prosent.

Ap størst

Arbeiderpartiet er størst på målingen med 32,2 prosents oppslutning til tross for en tilbakegang på 1,7 prosentpoeng.

KrF får 6,5 prosent, fram 0,9. Venstre får 5 prosent, fram et halvt prosentpoeng. SV går fram 1,4 prosentpoeng til 6,9, mens Senterpartiet får 6,6 prosent, en framgang på et halvt prosentpoeng.

Om denne målingen hadde vært stortingsvalg ville de tre rødgrønne regjeringspartiene fått 81 mandater, fire under enn det som kreves for flertall på Stortinget. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Frp størst i ny måling
Frp størst i ny måling

Fremskrittspartiet bykser fram 6,4 prosentpoeng og er nå landets største parti med en oppslutning på 30,9 prosent.

- Statsministeren var ikke ærlig
- Ærlighet varer lengst

- Ærligheten har ikke vært der, slår Høyre-leder Erna Solberg fast og krever at statsminister Jens Stoltenberg må komme på banen.

Krever at Erna
tar et valg
Krever at Erna tar et valg

Statsminister Jens Stoltenberg krever at Høyreleder Erna Solberg gir velgerne et klart borgerlig alternativ.

 
reklame