Kristin Halvorsen på vei ut fra Finansdepartementet med neste års statsbudsjett. I 2010 kan hun flytte kontorstolen inn til Kunnskapsdepartementet.
Kristin Halvorsen på vei ut fra Finansdepartementet med neste års statsbudsjett. I 2010 kan hun flytte kontorstolen inn til Kunnskapsdepartementet. Foto: Junge, Heiko/Scanpix

Kunnskap eller finans for Kristin Halvorsen

Regjeringskabalen er langt fra klar ennå.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

SV-leder Kristin Halvorsen har bestemt seg for hvilken post hun ønsker primært seg i regjeringen når den nye personkabalen endelig legges. Men hennes ønske har forbehold om at SV får det som de vil på andre områder.

Arbeiderpartiet og statsminister Jens Stoltenberg ser gjerne at Halvorsen fortsetter som finansminister. Men SVs dårlige valgresultat, og Aps fremgang, gjør at SV må gi fra seg en statsråd.

Vil beholde kunnskap

Sentrale SV-ere tror Halvorsen ønsker å bli værende i Finansdepartementet, men det skal avhenge av at SV får beholde de viktigste departementene de har i dag, og da i særdeleshet Kunnskapsdepartementet.

Det er årsaken til at Halvorsen fortsatt ikke er sikker på om hun fortsetter som finansminister, slik hun ga uttrykk for overfor TV 2 Nyhetene onsdag:

– Har du bestemt deg for om du fortsetter som finansminister?

– Den dagen jeg gjør det, skal dere få vite det, sa Halvorsen TV 2 Nyhetene onsdag.

– Men kommer du til å møte i finansdebatten på tirsdag.

– Ingen kommentar.

Se video her:

Kan bli kunnskapsminister

Dersom Halvorsen skifter beite, er det bare Kunnskapsdepartementet som er aktuelt, får TV 2 opplyst.

Finansdepartementet er den nest mektigste posten i regjeringen, men overfor TV 2 Nyhetene påpekes det også at regjeringen er nødt til å stramme inn på pengebruken i de kommende statsbudsjettene. Det kan derfor bli krevende for SV å ha en partileder som sier nei, nei, nei til gode SV-saker.

Da kan det heller være en fordel å ha partilederen i Kunnskapsdepartementet, og dermed ha "fristilt" en av regjeringens store tungvektere til å rendyrke og slåss for SVs kjernesaker som barn og unge, skole og utdanning.

Men da må altså SV gi fra seg den nest mektigste posten i landets regjering.

Uaktuelt med Arnstad

Og skulle SV gi fra seg Finansdepartementet, opplyser flere sentrale kilder i Senterpartiet at det i denne runden er usannsynlig med Marit Arnstad som ny finansminister, slik det er blitt spekulert i.

Kilder med innsyn i prosessen forteller TV 2 Nyhetene at det ikke blir endringer i personkabalen blant Senterpartiets statsråder, med ett lite forbehold: Det skal fortsatt være en liten åpning for at Sp-leder og samferdselsminister Liv Signe Navarsete bytter post med kommunalminister magnhild Meltveitt Kleppa (Sp).

Men i går kveld fikk vi opplyst at det da ikke lå an til endringer blant Senterpartiets statsråder.

Det betyr at en eventuelt ny finansminister etter all sannsynlighet vil komme fra Arbeiderpartiet.

Kabalen legges fortsatt

Men ingenting er endelig klart før hele regjeringeskabalen ligger på bordet.

Statsministerens kontor har lenge sendt ut veldig tydelige signaler til både mediene og opposisjonen om at endringene i regjeringskabalen ikke blir offentliggjort før etter helgen.

En sentral kilde med innsyn i de interne prosessene slo i går fast overfor TV 2 Nyhetene at de tre partilederne trenger helgen på seg til å bli ferdig med kabalen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Halvorsen kan bytte departement
Halvorsen kan bytte departement

Fortsatt uavklart om Kristin Halvorsen fortsetter som finansminister.

Én mrd. ekstra til kampen mot fattigdom
Én milliard ekstra til bekjempelse av fattigdom

Den rødgrønne regjeringen bruker rekordmange oljepenger i neste års statsbudsjett.

Statsbudsjettet for dummies
Statsbudsjettet for dummies

Bruker du fem minutter på denne er du oppdatert på statsbudsjettet for 2010.

Frykter at handlingsregelen er død
Frykter at handlingsregelen er død

BI-professor Hilde C. Bjørnland tror det blir veldig vanskelig å vende tilbake til handlingsregelen som regulerer bruken av oljeinntektene, etter flere år med oljesmurte budsjetter.

 
Comments powered by Disqus
reklame