STILLER TROLIG TIL GJENVALG: Etter det Aftenposten erfarer vil Hansen høyst sannsynlig si ja til gjenvalg innen fristen 14. januar.
STILLER TROLIG TIL GJENVALG: Etter det Aftenposten erfarer vil Hansen høyst sannsynlig si ja til gjenvalg innen fristen 14. januar. Foto: Junge, Heiko/SCANPIX

KrF-Hansen vil ta gjenvalg

Alt tyder på at KrFs nestleder Inger Lise Hansen ønsker å ta gjenvalg som andre nestleder. Men det er høyst usikkert om hun blir innstilt av valgkomiteen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Etter det Aftenposten erfarer vil Hansen høyst sannsynlig si ja til gjenvalg innen fristen 14. januar. Ifølge godt informerte kilder er det krefter i valgkomiteen som vurderer om Inger Lise Hansen skal få en ny sjanse.

Les også: – Inger Lise Hansen blir brukt som syndebukk!

Hareide vil ha Hansen

Argumentet for at hun ikke skulle gjenvelges var konflikten mellom henne og partileder Dagfinn Høybråten, men etter det Aftenposten kjenner til skal påtroppende leder Knut Arild Hareide ha bedt valgkomiteen om å få med Hansen på laget.

Hareide skal ha argumentert med at hun er god til å kommunisere, har erfaring med tøffe mediesaker og representerer en fornyelse i partiet.

Les: KrF-fylkeslag vil vrake Hansen

Mange forslag

Høybråtens utspill mot henne rett før jul skal også ha bidratt til dette.

Valgkomiteens leder Anne Marie B. Jøranli bekrefter at de venter på tilbakemeldinger fra de to nestlederne og sier at komiteen har fått mange forslag fra fylkeslagene.

Tror uroen vil fortsette

TV 2s politiske redaktør Stein Kåre Kristiansen sier jobben kan bli vanskeligere for påtroppende KrF-leder Knut Arild Hareide om Hansen fortsetter i ledelsen.

– Inger Lise Hansen er en modig og frittalende politiker som representerer fornyelse. Problemet er at dette er en fornyelse som mange i partiet ikke ønsker. Når hun nå melder seg på, vil bråket i partiet etter alt å dømme fortsette, og Hareide vil få en vanskeligere jobb med å samle partiet, sier Kristiansen til tv2nyhetene.no.

(©NTB/TV 2)

Les også:

Hansen føler seg svekket

KrF-Hareide hyller Hansen

Høybråten vil fjerne kristen-kravet



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame