Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Partiet håper på støtte til ny plan som skal sikre full barnevernsdekning.
– Det er et paradoks at nå når vi endelig har fått full barnehagedekning, så er vi der at vi har gitt alle ungene barnehageplass før vi har klart å skaffe alle et hjem, sier KrFs stortingsrepresentant Øyvind Håbrekke til TV 2 Nyhetene.
Situasjonen i barnevernet står i grell kontrast til andre såkalte nasjonale løft som har blitt vedtatt og gjennomført via store forlik i Stortinget.
Samtidig er behovet for barnevernstjenester økende. Nye tall fra Telemarksforskning viser at antall barn som får hjelp av barnevernet har økt fra 3,2 til 4,2 prosent det siste sju årene.
– Ressursbehovet rapporteres å være stort. Økningen det siste året er sterkere enn tidligere år, så det fortsatt ut som om vi er inne i en vekstfase, sier forsker Lars Håkonson i Telemarksforskning.
Øyvind Håbrekk mener tallene er et tydelig varsko om at et allerede kriserammet barnevern må prioriteres. Derfor vil de nå fremme et forslag i Stortinget om et tidsforpliktende løfte om full barnevernsdekning.
– Vi vil igjen ta opp denne saken i Stortinget og utfordre statsminister Stoltenberg og barneminister Lysbakken til å sette seg ned sammen med oss og lage det brede politiske forliket som kan gi barnevernet det løftet som det fortjener, sier Håbrekk.
| Publisert | 25.08.2010 08.03 |
| Oppdatert | 25.08.2010 08.03 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
