Reshma Sikotra kjøpte jakke til 3000 kroner:
Nettbutikk reserverte 25.000
kroner på kontoen hennes
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
En samlet opposisjon ber om at arbeidsminister Hanne Bjurstrøm endrer praksis i saker hvor foreldre søker om pleiepenger.
Søndag fortalte TV 2 om 15 år gamle Thea Kristine som er så syk at hun er sengeliggende nesten hele døgnet og ikke klarer å gå. Likevel mener NAV at hun ikke er syk nok til å få støtte.
Nå ber samtlige opposisjonspartier om at arbeidsminister, Hanne Bjurstrøm, endrer praksis i slike saker.
Historien om Thea Kristine som har vært ME-syk i tre år skapte engasjement. Den unge jenta ligger i et lyd- og lysisolert rom. Sakte, men sikkert forsvinner de viktige ungdomsårene.
Les også: – ME-syke barn er ikke syke nok før de får sondenæring
Familiens søknad om pleiepenger er avslått. Til tross for at Thea Kristine ikke kan gå, mener NAV hun ikke er syk nok til å få støtte.
Helt forkastelig, mener både Barneombudet, Venstre, KrF, Høyre og Frp.
Nå mener en samlet opposisjon på Stortinget at arbeidsminister Hanne Bjurstrøm må instruere NAV til å hjelpe flere familier.
Robert Eriksson, leder i arbeids- og sosialkomiteen (Frp), er opprørt over historien.
Les også: Etterlyser ME-kompetanse i NAV
– Totalt uverdig at et menneske som ikke engang kan gå på do likevel betraktes som for frisk. Helt på trynet, sier Eriksson.
Han er ikke tvil om hva han mener arbeidsministeren bør gjøre.
– Hun kan lett instruere NAV, eller endre forskriftene slik at familier får tilgang på pleiepenger. Det bør gjøres umiddelbart.
Stortingsrepresentant Sylvi Graham (H) sier hun forstår hvor vanskelig familien har det.
Les også: – Dette er den gruppen i vårt helsevesen som blir dårligst behandlet
– Det er ikke sånn det skal være. Det er ikke vanskelig å forstå hvor vanskelig denne familien har det.
Barneombudet mener også situasjonen rundt pleiepenger er uholdbar.
– Det er alvorlig når barn som trenger pleie døgnet rundt ikke kan få hjelp av foreldrene fordi storsamfunnet ikke stiller opp, sier Barneombud Reidar Hjermann til TV 2.
| Publisert | 06.02.2012 23.08 |
| Oppdatert | 06.02.2012 23.08 |
Pleiepenger skal kompensere for tapt arbeidsinntekt for yrkesaktive i forbindelse med pleie av sykt barn eller pleie av nære pårørende i livets sluttfase.
Foreldre eller andre nære pårørende kan få pleiepenger hvis hensynet til barnet tilsier det. Det er nærheten til barnet som avgjør hvilke omsorgspersoner som har rett til pleiepenger.
For å få rett til pleiepenger må de generelle vilkårene om opptjentingstid og tap av arbeidsinntekt være oppfylt (folketrygdlovens § 9-2 og § 9-3).
Kilde: NAV (http://www.nav.no/Helse/Sykt+barn+eller+familie/Pleiepenger)
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
