Kleppa vil betale for NSBs forsinkelser

Staten dekker NBSs kompensasjoner til reisende.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

I Stortingets muntlige spørretime forsikret Kleppa at utgiftene til kompensasjon ikke skal stanse noen andre togprosjekter.

Refunderer halve billettprisen

På bakgrunn av de siste ukenes erfaring har NSB beregnet kostnadene til mellom 10 og 20 millioner kroner.

Ved 60 minutters forsinkelse på de lange togstrekningene refunderer NSB halve billettprisen, men satsen er 30 prosent reduksjon ved en halv time forsinkelse på intercitytrafikken.

Skyldes feil og mangler

Det var Høyres Ingjerd Schou som tok opp spørsmålet om konsekvensene for NSB ved millionutbetalinger til togreisende.

Hun mente at de aller fleste forsinkelsene skyldes feil og mangler hos Jernbaneverket, men at NSB noe uforskyldt blir sittende med regningen.

– NSB vil kanskje be om kompensasjon fra staten, men det får vi se på når kravet foreligger. Hvis dette blir et permanent tiltak, skal vi behandle det i forbindelse med statsbudsjettet for 2011, sa Kleppa. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Mener NSB bør refundere etter 15 minutters venting
Mener NSB bør refundere etter 15 minutters venting

Pendlere som har ventet 15 minutter på toget, bør få billettpengene tilbake fra NSB, mener Forbrukerombudet.

Slik vil NSB gjøre opp for forsinkelser
Slik vil NSB gjøre opp for forsinkelser

– Innfører ordning som er langt bedre enn det EU foreslår, sier NSB-sjef.

* NSB vil gi åtte kroner for én times forsinkelse
NSB vil gi åtte kroner for én times forsinkelse

Forbrukerombudet ber NSB tenke seg om.

 
Comments powered by Disqus
reklame