Foto: Aas, Erlend/SCANPIX

Høyre raser på ny måling

Høyre går tilbake 4,1 prosentpoeng på en fersk meningsmåling. Målingen gir den rødgrønne regjeringen et solid flertall.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Høyre har gått tilbake på en rekke meningsmålinger den siste tiden. Synovates måling for Dagbladet er intet unntak. Partiet faller fra 15,6 prosent på en lignende måling i februar til 11,5 prosent i mars.

- Elendig måling

Partileder Erna Solberg ønsker ikke å kommentere tallene, men Høyres generalsekretær Trond Reidar Hole slår fast at målingen er alt annet enn bra.

- Dette er en elendig måling, konstaterer Hole overfor avisen.

Han påpeker at islamiseringsdebatten har ført vil oppslutningstap for Høyre.

- Vi har sett det nå og over lang tid at Frp vinner på disse sakene, sier Hole.

Fremskrittspartiet går fram 2,9 prosentpoeng til 23,7 prosent på målingen.

Les også: Ny elendig måling for Høyre

Regjeringspartiene går fram

For de rødgrønne er målingen hyggelig lesning. Alle de tre regjeringspartiene går fram. Arbeiderpartiet får 36,2 prosent (+1,1), Sosialistisk Venstreparti får 9,9 prosent (+1,5) og Senterpartiet 5,5 (+0,8).

Hadde målingen vært valg, ville de tre partiene fått 91 mandater på Stortinget. Det kreves 85 mandater for å oppnå flertall.

- Jeg merker et klart stemningsskifte blant folk. Mange er veldig mye mer bevisst på at høyresiden ikke kan vinne valget, sier SV-leder Kristin Halvorsen.

Dette er tredje måned på rad at Synovates måling gir regjeringen flertall.

Mindre endringer for andre partier

Kristelig Folkeparti går tilbake 1,2 prosentpoeng til 4,7 prosent, mens Venstre får en oppslutning på fem prosent, en nedgang på 1,8 prosentpoeng.

Rødt får halvert sin oppslutning og får 0,9 prosents støtte. Kystpartiet går fram 0,6 prosentpoeng til 0,8 prosent.

Andre partier får 1,7 prosent, en framgang på 0,9 prosentpoeng. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
- Solheim har kjørt for mye limo
Ordkrig mellom SV og Frp

Miljøminister Erik Solheim er mektig lei svartmaling og syting fra Frp. - Solheim har flydd for mye på business class og kjørt for mye regjeringslimousin til å ha fått med seg vesentlige mangler i det norske velferdssamfunnet, svarer Frp.

Ny elendig måling for Høyre
Ny elendig måling for Høyre

Høyre går tilbake 5,3 prosentpoeng, og får en oppslutning på 13,4 prosent på en ny meningsmåling.

 
Comments powered by Disqus
reklame