Frp kraftig tilbake på ny måling
Mens de tre sentrumspartiene går fram på julimålingen utført for Vårt Land. Frp går kraftig tilbake.
På målingen, som er gjennomført av Norstat, gjør Venstre, KrF og Senterpartiet sin beste måling etter stortingsvalget.
Beste siden stortingsvalget
Størst av de tre er Senterpartiet med en oppslutning på 6,9 prosent - en fremgang på 0,7 prosentpoeng.
KrF går fram 2,2 prosentpoeng til 6,3 prosent, og er dermed det partiet med størst fremgang. Venstre beveger seg 0,9 prosentpoeng vekk fra sperregrensen og får en oppslutning på 4,9 prosent.
Frp tilbake 4,5
Også Høyre og Arbeiderpartiet går fram på målingen. 29 prosent (+1,8) av de spurte sier de ville stemt på Arbeiderpartiet om det hadde vært stortingsvalg nå, mens 25 prosent sier de ville gitt sin stemme til Høyre (+1).
Fremskrittspartiet har minst grunn til å juble etter Vårt Land-målingen. Partiet går tilbake 4,5 prosentpoeng til 20,4 prosent. SV går tilbake 0,4 prosentpoeng til 5,4 prosent.
Tilbakegang ble det også for partiet Rødt, som får en oppslutning på 1,4 prosent (-0,4), og for de andre småpartiene som kun får oppslutning fra 0,9 prosent av de spurte (-1,2). (©NTB)
| Publisert | 16.07.2010 08.54 |
| Oppdatert | 16.07.2010 09.17 |





