Martin Halla vant The Voice
– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
Arbeidsgruppe er klar i sin rapport til regjeringen.
Et utvalg har på oppdrag fra regjeringen kommet med forslag til hvordan sykefraværet i Norge skal reduseres. Klokken 12 onsdag fikk arbeidsminister Hanne Bjurstrøm rapporten, som blir viktig for regjeringen i forhandlingene om en ny avtale om inkluderende arbeidsliv (IA).
TV 2 fikk onsdag formiddag tilgang til oppsummeringen av rapporten. Der slås det fast at en reduksjon i sykelønna vil redusere fraværet.
«Ekspertgruppen mener det er hevet over enhver tvil at reduksjon i lønn ved fravær reduserer det totale sykefraværet. Men det er også hevet over enhver tvil at vesentlig reduksjon i sykefraværet kan oppnås med andre tiltak», heter det i rapporten.
Ekspertgruppen avviser at høy yrkesdeltakelse blant kvinner og eldre forklarer økningen i fraværet.
«Sverige har om lag samme yrkesdeltakelse blant kvinner som i Norge, men lavere sykefravær. Flere land har om lag like høy generell sysselsetting som Norge, men lavere sykefravær», skriver forfatterne.
I rapporten heter det også at det vil være hensiktsmessig å gå over fra full til gradert sykmelding, som innebærer at den sykmeldte kan utføre deler av sine vanlige arbeidsoppgaver. Tidligere forsøk med denne ordningen medvirket til et fall i sykefraværet på over 20 prosent.
Gruppen foreslår også at egenmeldingsperioden utvides fra tre til ti dager. Samtidig skal arbeidsgiver finansiere en større del av sykelønna etter følgende mal:
Endringen foreslås for å gi arbeidsgiver et tydelig insentiv for bruk av graderte sykmeldinger.
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) fikk overlevert rapporten klokken 12.
– Vi har jobbet mye og intenst selv om vi bare har hatt to måneder, og vi håper at de tiltakene vi foreslår kommer til nytte, sa gruppens leder, psykolog og professor Arnstein Mykletun.
Regjeringen og partene i arbeidslivet skal gå gjennom rapportens punkter onsdag ettermiddag.
| Publisert | 03.02.2010 10.47 |
| Oppdatert | 03.02.2010 12.30 |
Martin Halla vant The Voice
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
