I STØTET: Siv Jensen og Erna Solberg.
I STØTET: Siv Jensen og Erna Solberg. Foto: Junge, Heiko/Scanpix

Blå vind over fylkene

Det er borgerlig flertall i 15 av landets 19 fylker.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

De rødgrønne ligger an til å miste makten i åtte fylker, ifølge en analyse som er utarbeidet for Mandag Morgen.

I dag sitter de rødgrønne partiene med fylkesordføreren i 12 fylker. Ut fra dagens meningsmålinger vil de sitte igjen med fire etter høstens valg, viser analysen som Svein Tore Martinsen har gjennomført for Mandag Morgen, skriver Klassekampen.

Blåblått flertall

I seks av landets fylker ligger Høyre og Fremskrittspartiet an til å få flertall sammen. I ytterligere ni fylker trenger de to støtte fra ett av de to sentrumspartiene Venstre og KrF for å sikre et borgerlig flertall.

Nettstedet Poll of polls, som drives av Høyres sekretariatsleder på Stortinget Lars Øy og partikollega Johan Giertsen, har på sin side analysert seg fram til at de rødgrønne ligger an til å beholde flertallet i åtte av landets fylker.

30 prosent flere ordførere

Samme nettsted har ved å sammenfatte lokale meningsmålinger også regnet seg fram til at de borgerlige partiene ligger an til å få ordføreren i 182 kommuner ved høstens valg. Det blir i så fall en økning på 30 prosent fra i dag.

De rødgrønne ligger an til å tape ordføreren i 41 kommuner, mens de borgerlige ligger an til å miste sin ordfører i bare én kommune. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Martin vant «The Voice»

– Det er helt sprøtt. Jeg hadde egentlig ikke tenkt å komme på audition og nå står jeg her

Se video og chat med andre seere her

 Alle videoer og opptredener her


reklame