1000 nye studentboliger
Regjeringen satser på flere studentboliger. Her fra en demonstrasjon hvor studenter krever flere studentboliger i Oslo. Foto: Bendiksby, Terje/SCANPIX/SCANPIX

1000 nye studentboliger

Men studentforeninger er skuffet over at bevilgningene til universitet og høyskoler ikke styrkes.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Det har vært et stort press på studentboliger. Før studiestart i høst sto 12.000 studenter i boligkø.

- Vi er svært glade for at Regjeringen har hørt på oss, og håper dette er første del av en større satsing på studentboliger over flere år, sier Øistein Svelle i Studentenes Landsforbund (StL) til tv2nyhetene.no.

Les alt om stadsbudsjettet

Pris: 220 millioner

Regjeringen foreslår å bevilge 1000 nye studentboliger, noe som vil koste om lag 220 millioner kroner. Flere boliger vil sikre studenter et rimeligere sted å bo.

Men studentlederen mener Soria Morias løfter om en styrking av utdanningskvaliteten ikke har blitt oppfylt, og er skuffet over at studentenes økonomi er like dårlig som tidligere.

- Tilbake til 2005

- Universitetene og høyskolene er nå tilbake der de startet i 2005. Det var nødvendig og riktig at hvileskjæret ble reversert, men Soria Morias løfter om en styrking av utdanningskvaliteten har ikke blitt oppfylt. Det blir vanskeligere å gjennomføre de løftene studentene er opptatt av, sier Svelle.

Det var Øystein Djupedal som innførte det såkalte hvileskjæret i 2006. Det har i dag kommet en bevilgning på 300 millioner kroner tilbake til universiteter og høyskoler.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Statsbudsjettet

* Regjeringen øker andelen de bruker av oljepenger med 14 milliarder til rekordhøye 92 milliarder kroner, men holder seg innenfor handlingsregelen.

* Jernbane, miljø og bistand er blant vinnerne i statsbudsjettet.
Regjeringens forslag til miljøbudsjett neste år vil være på 4,08 milliarder kroner. Det er en økning på nesten 25 prosent fra i år.
Også bistandsbudsjettet får et svært kraftig løft neste år med 26,2 milliarder kroner - en økning på hele 3,9 milliarder kroner.
Regjeringen blar opp 1,3 milliarder ekstra til jernbane neste år.

* Kulturbudsjettet øker med 786,5 millioner kroner. Siden regjeringsskiftet har det kommet to milliarder kroner mer til kultursektoren.

* Forsvarsbudsjettet øker med 620 millioner kroner.

* Skolebudsjettet økes med 600 millioner kroner. Det er også et forslag om 1000 nye studentboliger.

* Antall pappapermisjonsuker økes til ti uker, men dette går på bekostning av permisjonen til mor.

* Regjeringen vil øke fribeløpet i arveavgiften fra 250.000 kroner til 470.000 kroner. Flere vil også betale mindre i fomueskatt.

* Både kongeparet og kronprinsparet får lønnsøkning. Totalt får de 173,5 millioner, en økning på 4,4 prosent.

* Et statsbudsjett er et overslag over en stats inntekter og utgifter i et budsjettår, utarbeidet av regjeringen.

Les også:
 
Comments powered by Disqus
  

Drømmebåten ble et livsfarlig mareritt

Et båtkjøp for snart fire år siden truer med å ruinere Frode Bjerkaker


reklame