Egon (89) lå død i sengen i 29 dager
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
Splittelsen i Kristelig Folkeparti er betydelig. Det sier Fræna-ordfører Kjell Lode.
Fredag startet partiet debatten om hvordan partiet skal løfte seg.
Det er tid for selvransakelsei Kristelig Folkeparti. Fredag samlet landsstyre og lokalpolitikere seg i Stavanger. Og Dagfinn Høybråten manet til kamp.
– Vi var langt nede etter høstens valg. Det tror jeg vi kan si noe om hver og en av oss. Jeg er ikke noe unntak, tvert imot, sa Høybråten i åpningstalen sin til de vel 400 delegatene.
Og flere har litt å si om Kristelig Folkeparti. Siden katastrofevalget i fjor, har partiet dalt på meningsmålingene. Fræna-ordfører Kjell Lode mener partiledelsen har en jobb å gjøre for å hindre ytterligere splittelse.
– Det er en meningsforskjell som er betydelig, sier Lode.
– Men hva går splittelsen egentlig ut på?
Det er nok noen av de kjernesakene som har vært oppe i debatten, som går på samliv, Israel, undervisning og familielovgivning som har fått et veldig sterkt fokus.
Les også: Unge kristne etterlyser mer kjerneverdier i KrF
Tidligere nestleder Knut Arild Hareide innrømmer at partiet gjorde en for dårlig jobb i valgkampen.
– Vi er et typisk sentrumsparti. Vi tapte i det som ble et regjeringsvalg. Det tror jeg var den største skaden for KrF under valget i 2009, sier Hareide.
I morgen er det nestleder Dagrun Eriksens tur til å åpne til debatt om veien videre. Og den veien kan bli både lang og bratt.
| Publisert | 29.01.2010 23.32 |
| Oppdatert | 29.01.2010 23.37 |
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
