Reshma Sikotra skulle ha jakke til 3000 kroner:
Nettbutikk reserverte 25.000
kroner på kontoen hennes
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
500 organisasjoner ble invitert til Stortinget for å komme med innspill til statsbudsjettet – de ble ikke lyttet til.
Jula har kommet, men ikke alle får glede av den. I høst møtte rusmisbrukere i Oslo opp i Stortinget for å tale sin sak. Men da statsbudsjettet ble vedtatt kom det ikke noe ekstra, verken til rusmisbrukerne eller de som forsøker å hjelpe dem. Det fikk Kirkens sosialtjeneste merke.
De hjelper mennesker som er på vei ut av rus og kriminalitet.
– Det er frustrerende å jobbe inn mot komiteen og gjøre mye forarbeid, og så skjer det ingenting på den økonomiske siden, selv om vi er veldig glad for å bli invitert til høring og for det vi får, sier konstituert generalsekretær i Kirkens sosialtjeneste, Helmuth M. Liessem til TV 2 Nyhetene.
Les også: Opposisjonen kaller Stoltenberg arrogant
Kirkens sosialtjeneste var en av nærmere 500 organisasjoner som var invitert til Stortinget for å komme med innspill før statsbudsjettet skulle vedtas. Det kunne de spart seg. Av regjeringens budsjettforslag på rundt 900 milliarder kroner, flyttet Stortinget på skarve 140 millioner.
– Jeg tror det er under 0,01 prosent av statsbudsjettet som er endret etter behandlingen i Stortinget. Det viser at Regjeringen er maktarrogant. Den er arrogant overfor sine egne på Stortinget som ikke får lov å flytte på noe. Men det som bekymrer meg mest, er at de er arrogante overfor de menneskene som kommer hit med synspunkter, at de ikke hører på en eneste en av dem, sier medlem av Helse- og omsorgskomiteen, Per Arne Olsen (Frp).
SMÅ ENDRINGER: Av regjeringens budsjettforslag på rundt 900 milliarder kroner, skarve 140 millioner flyttet på etter behandling i Stortinget. Foto: TV 2
Organisasjonenes innspill har ikke vært forgjeves, hevder lederen for Finanskomiteen, Torgeir Micaelsen, fra Arbeiderpartiet.
– Høringene og mange av de organisasjonene vi har møtt i løpet av høsten har vært svært viktige. Det er helt klart at folk vil kjenne igjen mange av de innspillene vi har fått i budsjettårene som kommer, sier han.
– Så om de ikke har fått igjen en krone i år, så får de det til neste år?
– Det er absolutt en mulighet, ja.
Men for dem som går jula i møte på gata i Oslo i år, er kanskje det en mager trøst.
| Publisert | 23.12.2009 22.15 |
| Oppdatert | 25.12.2009 22.53 |
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
