TABBE: NAV oppga feil tall - pensjonister får skattesmell.
TABBE: NAV oppga feil tall - pensjonister får skattesmell. Foto: SCANPIX
Får ikke pleiepenger:

– ME-syke barn er ikke syke nok før de får sondenæring

NAV: – Vi forholder oss til de instruksene vi har fått

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

TV 2 har skrevet om Gry som har fått flere avslag om pleiepenger fra NAV for å ta seg av sin ME-syke datter. Thea Kristine (15) ligger hele døgnet på et mørkt rom som er bygget i en del av huset hvor hun ikke utsettes for lyder.

I avslagsbrevet fra NAV står det blant annet at «ME er ikke en livstruende eller svært alvorlig sykdom». NAV presiserer til tv2.no at det ikke er de som definerer hva som regnes som svært alvorlig sykdom, men lovgiver.

Les også: Anne Kathrine (47) satte kreftlegene på sporet av ME-behandling

– Vi forholder oss til Folketrygdloven, sier direktør i NAV, Ellen Christiansen til tv2.no.

Sondenæring

NAV ønsker ikke å kommentere Grys sak spesifikt, men uttaler seg generelt i en e-post til tv2.no. Der henvises det blant annet til to dommer i Trygderetten som omhandler pleiepenger for et barn med ME.

I den ene la retten til grunn at «sykdommen ikke ble ansett som tilstrekkelig alvorlig etter lovens krav før sykdommen utviklet seg slik at barnet måtte sondenæres».

Del på facebook

For å ha rett til pleiepenger må det foreligge en livstruende eller annen svært alvorlig sykdom eller skade hvor barnet er innlagt i helseinstitusjon eller trenger kontinuerlig tilsyn og pleie i hjemmet, skriver NAV-direktøren i e-posten.

Avviser endring

Norges ME-forening, Laila Dåvøy, Barneombudet og flere pårørende av ME-syke barn hevder at det den siste tiden stadig blir flere som ikke får innvilget pleiepenger.

– Vi har fått en del henvendelser siden i fjor sommer fra foreldre som er i en kinkig og fortvilet situasjon. NAV vil ikke innvilge eller slutter å innvilge søknader om pleiepenger, sier Barneombud Reidar Hjermann til tv2.no.

Les også: ME-syke «Gunnar» ble ikke trodd – ble innlagt på psykiatrisk

NAV på sin side avviser at det har vært en endring.

– Det har ikke skjedd regel- eller rundskrivsendringer på dette området den siste tiden. Lovens vilkår om "svært alvorlig sykdom" gjør at det skal en del til for å få denne ytelsen, skriver NAV-direktør Christiansen i eposten til tv2.no.

– Hvis noen føler at de har fått et feil avslag står de fritt til å klage. Vi forholder oss til kjennelsen fra Trygderetten og det blir en standard for hvordan vi skal tolke loven.

Forskjellsbehandling

I sitt brev til Arbeids- og velferdsdirektoratet stiller Barneombudet spørsmål ved at NAV ser ut til å ha ulik praksis rundt om i landet. NAV opplyser at de nå har sentralisert behandlingen av pleiepengesaker til egne fylkesvise forvaltningsenheter. Dette skal sikre at tilnærmet like tilfeller blir behandlet likt.

Klikk her for å se svaret Barneombudet fikk fra direktoratet

Les også: Elene (26) ble frisk av ME

De har også utpekt en nasjonal enhet for behandling av klagesaker. Denne enheten skal sikre en felles rettledning i faglige spørsmål.

Christiansen påpeker i sin e-post følgende: «det er viktig å være klar over at når lovgiver har pålagt NAV å behandle sakene individuelt, så er det nettopp fordi hver og en sak er ulik».

Vurderer endring

NAV sier de vil vurdere om det er behov for å endre listen med tanke på ME-diagnoser. Samtidig presiserer de at det ikke er avgjørende for rett til pleiepenger at diagnosen ME er på listen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Pleiepenger

Pleiepenger skal kompensere for tapt arbeidsinntekt for yrkesaktive i forbindelse med pleie av sykt barn eller pleie av nære pårørende i livets sluttfase.

Foreldre eller andre nære pårørende kan få pleiepenger hvis hensynet til barnet tilsier det. Det er nærheten til barnet som avgjør hvilke omsorgspersoner som har rett til pleiepenger.

For å få rett til pleiepenger må de generelle vilkårene om opptjentingstid og tap av arbeidsinntekt være oppfylt (folketrygdlovens § 9-2 og § 9-3).

Kilde: NAV (http://www.nav.no/Helse/Sykt+barn+eller+familie/Pleiepenger)

FAKTA: ME/ Kronisk utmattelsessyndrom

En sykdom med foreløpig ukjent årsak, men hos mange kommer den etter ulike infeksjoner som for eksempel kyssesyken. Den offisielle betegnelsen er CFS (Chronic Fatigue Syndrome).

Hovedsymptomene hos denne pasientgruppen er sykelig utmattelse og sykdomsfølelse etter fysisk aktivitet, som ikke går over etter hvile. I tillegg rammes pasientene av en rekke andre symptomer som:

- Kognitive vansker
- Søvnproblemer
- Abnorme sanseinntrykk
- Mage- tarm problemer
- Sår hals
- Ømme lymfeknuter
- Muskelsmerter
- Smerte fra flere ledd
- Hodepine
- Hyppig vannlating
- Søvn hjelper ikke på symptomene
- temperaturreguleringsforstyrrelser

Det foreligger ennå ikke noen spesifikk test som diagnostisere ME direkte. Derfor er det å utelukke andre sykdommer svært sentralt i utredningen.
Nøyaktig hvor mange som er rammet i Norge er usikkert, men det anslås at fem av 100.000 rammes. Sykdommen rammer barn og voksne i alle aldre, men først og fremst kvinner.
Per i dag finnes det ingen kur eller anerkjent behandling av ME utenom å lære seg mestringsteknikker.

Kilde: Overlege Øystein Fluge, Haukeland sykehus/ Wikipedia

Les også:
Etterlyser ME-kompetanse i NAV
Etterlyser ME-kompetanse i NAV

ME-foreningen mener det er totalt uakseptabelt at NAV ikke gir pleiepenger til foreldre med alvorlig ME-syke barn.

NAV nekter Gry pleiepenger for å ta seg av sin syke datter
NAV nekter Gry pleiepenger for å ta seg av sin syke datter

Thea Kristine (15) er sengeliggende døgnet rundt og kan ikke lenger gå. Ifølge NAV er hun ikke syk nok til å få pleie av moren.

– Dette er den gruppen i vårt helsevesen som blir dårligst behandlet
– Dette er den gruppen i vårt helsevesen som blir dårligst behandlet

Dersom man tar seg av alvorlig syke personer, må man få pleiepenger, mener Høyre-lederen.

Lege advarer mot ME-behandling
Lege advarer mot ME-behandling

– Lightning Process-kursene kan være farlige for de sykeste ME-pasientene. Det mener lege Øyvind Kristensen.

Anne Kathrine (47) satte kreftlegene på sporet av ME-behandling
Anne Kathrine (47) satte kreftlegene på sporet av ME-behandling

– Jeg overlevde sist jeg hadde kreft og jeg tror dette er en av grunnene til at jeg overlevde, sier hun.

ME-syke «Gunnar» ble ikke trodd – ble innlagt på psykiatrisk
ME-syke «Gunnar» ble ikke trodd – ble innlagt på psykiatrisk

Professor: – Behandlingen av ME-syke er moderne lobotomi.

Elene (26) ble frisk av ME
Elene (26) ble frisk av ME

ME-syke Elene lå sengeliggende mesteparten av døgnet. Nå har hun blitt frisk takket være et norsk forskningsgjennombrudd.

 
Comments powered by Disqus
reklame