- Massivt press på Haga

Statsministeren er den første til å antyde at det er mediepresset som har gjort Haga syk.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Etter en ukes mediekjør mot Åslaug Haga kom lørdag nyheten om at olje- og energiministeren er blitt sykemeldt i tre uker.

Stoltenberg var den første til å antyde at det var mediepresset som har gjort Haga syk.

- Jeg tror alle skjønner at det har vært massivt press på Åslaug Haga, og derfor bidrar det også til at hun nå trenger ro, sier han i et intervju med TV 2 Nyhetene.

Må tåle mediestorm
Siv Jensen vil gjerne ønske Haga god bedring og håper at hun får ro når hun er syk. Hun har en midlere tone mot Haga i dag, enn det hun har hatt tidligere i uken, da hun anklaget statsråden for å ha mistet all troverdighet.

Men medlidenhet til tross, Siv Jensen mener bestemt at det ikke bør være den siste tidens mediekjør, som nå har gjort Haga syk.

- Å måtte stå i litt mediestorm, det må vi alle, så jeg regner med det er helt andre grunner til at hun er sykmeldt nå, sier Jensen til TV 2 Nyhetene.

Håper på ærlighet
Høyres Per Christian Foss mener Haga nå bør være åpen rundt sykemeldingen.

- Det er viktig at statsråden nå er åpen om hva som har skjedd, og at hun også besvarer de spørsmål som står ubesvart, blant annet om hennes skatteforhold, sier Foss.

Svekket troverdighet
TV 2s politiske kommentator Stein Kåre Kristiansen sier den siste tidens avsløringer har svekket omdømmet og troverdigheten til Haga. Hun tåler ikke flere saker, skulle hun ikke ha gode svar på spørsmålet om skatteunndragelser i forbindelse med utleie, kan det bety store problemer for Haga.

- Jeg skjønner at mediekjøret er tøft for Haga, men jeg mener det ikke er urimelig. Det dreier seg om en toppolitikers forhold til lover og regler, det dreier seg om liv og lære og det dreier seg om likhet for loven. Da har pressen både rett og plikt til å grave, og jeg tror den vil fortsett med det, sier Kristiansen.

LES STEIN KÅRE KRISTIANSENS BLOGG HER

Her kan du Kristiansens kommentar på TV 2 Nyhetene:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Åslaug Marie Haga

- Født 21. okt. 1959 i Nes,
norsk politiker (Sp) og diplomat;
cand.mag.

- Ansatt i Utenriksdepartementet
fra 1985, underdirektør 1995.
Nestleder i Senterpartiet
1999–2003, partileder fra 2003.
Stortingsrepresentant for
Akershus fra 2001. Statssekretær
i Utenriksdepartementet 1997-99,
1999 ved statsministerens kontor.

- Kulturminister 1999–2000,
kommunal- og regionalminister
2005-07 og olje- og energi-
minister fra 2007.

- Som partileder har Haga
orientert Senterpartiet bort
fra partiets gamle samarbeids-
partnere, og hun var en driv-
kraft i arbeidet med å danne en
flertallsregjering sammen med
Arbeiderpartiet og SV etter valget
i 2005.

Kilde: SNL

Les også:
 
Comments powered by Disqus
reklame