Reshma Sikotra skulle ha jakke til 3000 kroner:
Nettbutikk reserverte 25.000
kroner på kontoen hennes
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
Liv Signe Navarsete konstaterer at forarbeidet var for dårlig.
I onsdagens spørretime i Stortinget måtte senterpartileder Liv Signe Navarsete svare for helomvendingen i saken om den omstridte blasfemiparagrafen.
Les Stein Kåre Kristiansens blogg: «Magaplask og politisk tabbekunst»
Venstres Lars Sponheim startet ballet ved å spørre henne om hun hadde lært noe etter tumultene rundt forslaget til ny straffelov.
- Jeg tar selvkritikk for at vi ikke har gjort godt nok forarbeid. Det er viktig å lytte til den offentlige debatten. Dette har vi gjort og jeg ber om respekt for dette, sa Navarsete som svar på Sponheims spørsmål.
Da Sponheim ikke var fornøyd med svaret gjentok han:
- Har du fått en anerkjennelse for at dette skal prøves i det offentlige rom? Det er en tid for debatt og en tid for beslutning. Her har man tatt en beslutning i lukket rom - har statsråden lært? spurte Sponheim.
- Jeg trodde det lå i det svaret jeg ga at jeg har den største respekt for debatt i det offentlige rom. Det er med på å forme meninger og samfunnet vårt. Ja jeg tar lærdom. Heldigvis er jeg ennå i stand til å lære, sa Navarsete.
Opposisjonspolitikerne er fornøyde med at forslaget ble trukket, men lar ikke Navarsete slippe billig. Høyre-leder Erna Solberg sier til TV 2 Nyhetene at denne saken viser svakheter i regjeringens håndtering av vanskelige og tunge saker.
Fremskrittspartiets Siv Jensen varsler videre oppfølging av regjeringens snuoperasjon i blasfemi-saken.
Det er justisminister Knut Storberget som har det konstitusjonelle ansvaret for forslaget til ny straffelov, men Navarsete har frontet det omstridte forslaget på vegne av Senterpartiet. I forslaget åpnes det for å fjerne dagens blasfemiparagraf og erstatte den med den såkalte hatparagrafen. Den gjør "hatefulle ytringer om religion og livssyn" straffbart.
Forslaget har fått kritikk for å innskrenke ytringsfriheten. Regjeringspartiene har også fått pepper for å prøve å tvinge lovforslaget igjennom uten debatt og høringer i Stortinget.
| Publisert | 04.02.2009 11.09 |
| Oppdatert | 04.02.2009 13.55 |
– Vi legger oss langflate. Det er mye penger for de aller fleste
