Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Tjenesten slettmeg.no omtales som en suksess, men får ikke penger til videre drift i statsbudsjettet.
– Jeg tror dessverre vi må innse at folk ikke kommer til å få mindre bruk for hjelp fra slettmeg.no i årene som kommer. Og jeg ønsker å være med og legge til rette for at de som trenger det, skal få nyte godt av det tilbudet som slettmeg.no representerer.
Det sa Fornyings-, administrasjons- og kirkeminister Rigmor Aasrud under
ettårsmarkeringen til tjenesten som hjelper nettbrukere med å få fjernet
uønskede personopplysninger fra diverse nettjenester. Datatilsynet satt av
penger til prosjektet med fokus på digital mobbing i 2010.
SKUFFET: Direktør i Datatilsynet, Bjørn Erik Thon, er skuffet over at regjeringen ikke har satt av penger i statsbudsjettet for videre drift av tjenesten slettmeg.no. Foto: Datatilsynet
Men fra 1. januar 2012 går tjenesten en usikker framtid i møte ettersom det ikke er satt av mider til videre drift av prosjektet i statsbudsjettet for neste år. Siden oppstarten i mars 2010 har slettmeg.no behandlet over 6000 henvendelser.
– Det er en suksess som har vist tydelig at det er behov for slik hjelp der ute, så slik sett hadde jeg håpet at det var satt av penger, sier direktør i Datatilsynet, Bjørn Erik Thon, til tv2.no.
Les også: Ap-milliardær fortviler over regjeringens gave-kutt
I budsjettet foreslår Regjeringen at det settes av 36,8 millioner til personvern som er en økning på tre millioner fra fjoråret. Slettmeg.no har et budsjett som er like i underkant av tre millioner, men med satsingen på Datalagringsdirektivet og politiregisteret vil ikke tjenesten bli prioritert.
– Det er et reelt alternativ at tjenesten blir lagt ned. Datatilsynet har
ansvaret for svært mange området, og slettmeg.no er sånn sett ikke en del av
vår kjernevirksomhet, sier Thon.
IKKE FORNØYD: Lederen i KrFU, Elisabeth Løland, mener regjeringen ikke tar mobbing på alvor. Foto: KrFU
Få oversikt: Statsbudsjettet for dummies
Dette betyr at Regjeringen ikke tar mobbing på alvor, mener Kristelig Folkepartis Ungdom.
– Nå er prøvetiden for nettstedet over, og for å videreføre nettstedet var en avhengig av at regjeringen prioriterte det i statsbudsjettet. Når dette ikke har skjedd betyr det i realiteten at regjeringen sier til alle som blir hetsa på nett at de må klare seg selv, sier leder i KrFU, Elisabeth Løland.
«IT-statsråd» Rigmor Aasrud, som er ansvarlig for prosjektet, har tidligere foreslått at nettgiganten Facebook burde innvolvere seg med økonomisk støtte til tjenesten. I et brev til Facebooks myndighetsavdelig i Europa, som tidligere er omtalt av digi.no, ber hun nettgiganten om et frivillig bidrag.
– Vi kan ikke drive et servicekontor for en kommersiell aktør, sier Aasrud til
tv2.no, og legger til at mange av henvendelsene til slettmeg.no angår
nettopp Facebook.
VIL HA FACERBOOK-HJELP: Fornyings-, administrasjons- og kirkeminister Rigmor Aasrud mener Facebook må bidre med penger til tjenesten slettmeg.no. Foto: Ferdinand Ostrop/Ap
– Du tror ikke at en kommersiell aktør som eventuelt bidrar med penger til slikt vil kreve innflytelse?
– Nei, det tror jeg ikke vil bli noe problem ettersom vi bidrar med å oppfylle kundenes ønsker.
Statsråden har ikke fått svar på henvendelsen sin og sier at tjenestens videre drift må vurderes dersom Facebook ikke ønsker å bidra.
Les også: – Han er statsbudsjettets eneste vinner
Datatilsynet liker ikke tanken på at en kommersiell aktør skal bidra med med penger til en slik tjeneste.
– Facebook er heller ikke problemet her slik vi ser det, de svarer på henvendelsene våre og tar oss på alvor. Det er de andre useriøse aktørene som er vanskelige å få tak i som er utfordringen, sier Bjørn Erik Thon.
| Publisert | 06.10.2011 22.25 |
| Oppdatert | 06.10.2011 22.43 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
