Egon (89) lå død i sengen i 29 dager
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
Politimann Børge Ivarsen (48) som ble påkjørt og drept i tjeneste i Grimstad, hadde ikke på seg refleksvest.
4. mars var Ivarsen og en kollega i ferd med å legge ut en spikermatte for å stoppe en 27 år gammel biltyv, da 27-åringen kom i høy fart ut av en tunnelen Grimstadporten.
Børge Ivarsen ble kørt rett ned, mens kollegaen satt i politibilen med ryggen til. Han så derfor ikke den fatale ulykken.
Saken etterforskes av politiet i Larvik, som legger til grunn at den drepte politimannen ikke hadde refleksvest da han ble truffet i høy fart. Det bekrefter etterforskningslederen i saken, politiinspektør Magnar Pedersen, overfor P4.
Les også: Politikollega: – Min tøffeste dag som politi
DREPT: Børge Ivarsen døde etter å ha blitt meid ned natt til torsdag 4. mars. Foto: Politiet
– Vi har brukt samme type uniformering som avdøde hadde, sier Pedersen og understreker at de prøvde å rekonstruere så nøyaktig som mulig.
Politiet brukte den samme bilen som traff politimannen Børge Ivarsen, og en politimann spilte rollen som sin avdøde kollega.
Han viftet med armene da bilen kom imot, men hadde verken lommelykt eller lysmarkør, i tillegg til at han manglet refleksvest.
Les også: – Børge elsket jobben sin
Advokaten til den 27 år gamle mannen som politiet forsøkte å stanse, Thor Bache-Wiig, mener opplysningene er viktige.
– Alt dette kom veldig brått på. En annen ting er at det viser jo også at det kan ha vært vanskelig å se politimannen uten refleksvest. Det er mørkt, og det er mye som tyder på at han ikke har hatt på seg refleksvest, og det kan ha hatt betydning for muligheten min klient hadde for å observere ham, sier Wiig.
27-åringen er siktet for uaktsomt drap, men politiet varslet tidlig at det kan bli oppjustert til forsettlig drap. Pedersen opplyser til TV 2 at de håper på ha klar en tiltale før sommeren.
I en samtale med sin forsvarer skal 27-åringen ha innrømmet at han hadde drukket en god del alkohol før den ville bilferden igjennom Agder.
Les også: Drept politimann ville redde liv
Ifølge Politidirektoratets instruks skal sperringer med spikermatte aller helst markeres med skilt i begge retninger, slik at det blir mulig å stanse innen rimelig tid. Wiig sier det ikke er noe i sakens opplysninger som tilsier at dette ble gjort.
Politiadvokat Leif Aleksandersen har tidligere uttalt til TV 2 at Børge Ivarsen trolig sto i veifeltet for trafikken østover for å stanse motgående biler da han ble kjørt redd ned og drept.
Men trafikken på E18 skal ikke i tilstrekkelig grad ha blitt stanset, og en kvinnelig bilfører kom helt fram til stedet rett før det smalt. I poliitets instrukser heter dte blant annet at «Møtende trafikk skal så vidt mulig stoppes på hensiktsmessig sted i god avstand fra sperringen (helst minst 400 m fra sperringen). Dette utføres av egen post besatt av uniformert tjenesteperson med godkjent utrykningskjøretøy. Blålys skal benyttes.»
E18 ble sperret av i flere timer mens rekonstruksjonen pågikk onsdag.
| Publisert | 18.03.2010 09.11 |
| Oppdatert | 18.03.2010 13.15 |
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
