Per har 150 biler i hagen
Nå vil Løten kommune tvangshugge bilene.
Per Amund Rustad fra Løten har samlet på gamle biler fra han var 13 år. Drømmen er å lage et museum med historiske kjøretøy. Men nå mener kommunen samlingen har tatt overhånd, og har vedtatt å tvangssende 150 av Rustads gamle bilklenodier til opphugging.
30 år gammel samling
– Sjekk disse linjene, det er bare helt utrolig nydelig, sier han mens han viser fram en av de gamle bilene sine.
Amund Rustad har entusiastisk samlet på biler i 30 år.
– Det var faktisk den jeg tok førerkort med. Den bygde jeg opp fra et vrak da jeg var 17 år gammel, hadde den ferdig til 18-årsdagen min, forteller han om en VW Boble.
Drømmen har vært å skape et kjøretøyhistorisk museum.
– Forsøpling
Men Løten kommune og fylkesmannen i Hedmark mener samlingen har tatt helt overhånd.
– Vi opplever det som en forsøpling av jordbrukslandskapet og så representerer det faktisk også en forurensingsfare på sikt, sier Yngvar Pederstad som er plansjef i Løten kommune til TV 2 Nyhetene.
Men Rustad er ikke enig.
– Hva er overhånd? Jeg vil ha et museum, og vil man ha et museum, må man ha noe som trekker folk, mener han.
Skal tvangsryddes
Men kommunen har nå fattet vedtak om at tomta skal tvangsryddes. Ifølge et rettsforlik skal alt, unntatt 40 biler, bort.
– Problemet er at jeg har over 150 biler som absolutt bør tas vare på, sier Rustad.
For å få satt i stand en bil, trenger han også deler fra flere. Nå har venner av Per Amund startet en Facebook-aksjon for å hindre at kommunen tar fra ham levebrødet og sender det de mener er kulturhistoriske perler til skroting.
– Helt forjævlig
Rustad håper aksjonen vil føre fram, så han slipper å sende sine elskede biler til opphøggeren.
– Det her helt forjævlig at denne skal gå i pressa, unnskyld utrykket, men det er det rette ordet, sier han.
| Publisert | 23.10.2009 21.22 |
| Oppdatert | 24.10.2009 17.14 |

