Norges gulljenter
vant for Dale Oen
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
34-åring nylig dømt til fire års fengsel for over 100 overgrep på sin niese.
De grove overgrepene startet da niesen var rundt seks år og skal ha pågått fram til høsten 2005. Strafferammen på overgrepene er 21 år, likevel la aktor først ned påstand om 2,5 års fengsel.
Hadeland og Land tingrett dømte likevel mannen til fire års fengsel, hvor av ett år ble gjort betinget.
Mannens forsvarer, Mette Yvonne Larsen, sier til TV 2 Nyhetene at mannen anker på straffeutmålingen og ikke skyldspørsmålet.
- Han synes straffen er for lang, og mener han har fått for liten rabatt for tilståelsen. Vi ser av dommen at sorenskriveren, en erfaren dommer, har tatt dissens og ville ha lavere straff, sier Larsen.
Mannen gikk selv til politiet og fortalte at han hadde utsatt niesen for overgrep.
- Han fikk bare en tredjedel i rabatt. En person som har anmeldt seg selv skal ha mer fradrag enn en som tilstår først når politiet står på døra, mener Larsen.
34-åringen tilsto i retten rundt 40 overgrep mot niesen. Han ble imidlertid ikke trodd. Istedenfor ble han dømt for over 100 overgrep, slik den nå 15 år gamle jenta har forklart.
Jentas onkel anker også erstatningsbeløpet hun ble tilkjent for framtidig inntektstap.
- Vi mener erstatningen er for høy og at framtidig inntektstap ikke ble godt nok dokumentert i retten, derfor anker vi på dette punktet, sier forsvarsadvokaten.
Dermed er det duket for ny behandling i retten. Bistandsadvokat Hege Salomon sier jenta tar onkelens anke svært tungt.
- Det er svært uheldig for henne, og hun er veldig skuffet. Hun trodde hun var ferdig med saken, og nå må hun sette livet på vent igjen. Nok en gang må hun rippe opp i alle de vonde minnene, sier Salomon til TV 2 Nyhetene.
Les også: Livet ødelagt etter overgrep
I følge Salomon strider også anken mot det onkelen tidligere har lovet jenta.
- Anken er i strid med de signaler onkelen har gitt om at han ville godta det retten kom fram til, sier Salomon.
Saken kommer opp for Eidsivating lagmannsrett utpå nyåret. Ettersom mannen ikke har anket på skyldspørsmålet vil saken gå for en såkalt meddomsrett og dermed ikke bli ført for en jury.
| Publisert | 25.11.2008 13.35 |
| Oppdatert | 25.11.2008 19.16 |
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
