Opel håper SV vil hjelpe bilsalget

Opel utfordrer konkurentenes miljøvennlige biler med en bil som nesten, men bare nesten, er en el-bil.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Nå lar Opel SVs Inga Marte Thorkildsen prøvekjøre bilen med håp om at deres bil skal få en egen avgiftskategori til høsten.

– I 80 prosent av tilfellene vil du kjøre ren el-drift i en bil som Ampera, sier Opels PR-sjef Helene Formo. ORDENTLIG BIL: Opels nyvinning er sikker og frakter fem personer og bagasje, men er snill mot miljøet.ORDENTLIG BIL: Opels nyvinning er sikker og frakter fem personer og bagasje, men er snill mot miljøet. Foto: Siw Borgen © TV 2

Les også: Venter eksplosjon i el-bilsalget

Verken fugl eller fisk

Ampera representerer ny teknologi og har hatt en kronglete vei inn på det norske markedet.

Bilen har elektrisk fremdrift. Den har også en bensinmotor, men denne motoren hjelper kun til med å lade batteriene.

På denne måten er bilen en ren el-bil som går på strøm og lades opp via en stikkontakt om man bruker den på korte strekninger. På lengre strekninger vil bensinmotoren trå til når batteriene tappes.

– Du kan kjøre til Finnmark og fortsatt ha et gjennomsnittlig CO2-utslipp på 40 gram per kilometer. En vanlig hybridbil slipper ut 89-90 gram, sier Formo til tv2.no. POSERTE PÅ PANSERET: Inga Marte Thorkildsen mener Amperaen bør plasseres i en ny kategori i det norske avgiftssystemet.POSERTE PÅ PANSERET: Inga Marte Thorkildsen mener Amperaen bør plasseres i en ny kategori i det norske avgiftssystemet. Foto: Siw Borgen © TV 2

Del på facebook

Avgiftsplunder

Bilen falt ikke inn i noen naturlig kategori i det norske avgiftssystemet. Først ble den klassifisert som en vanlig bensinbil og fikk en veildende utsalgspris på 450.000 kroner.

Etter flere runder i Storting og regjering ble det bestemt at bilen er en hybridbil, og prisen falt til 380.000.

Opel håper en svingom med Inga Marte Thorkildsen vil overbevise henne og andre stortingspolitikere om enda lavere avgift før bilen for alvor slippes løs på norske veier.

– Regjeringens mål er at nye biler i 2012 skal slippe ut gjennomsnittlig 120 gram CO2 per kilometer. Nå er tallet 140. Politikerne må stimulere ny teknologi for å nå målet, sier Formo.

Råtass på strøm: Sjekk Bellona-Hauges nye sportsbil

Ny kategori

Når Inga Marte Thorkildsen driver bilreklame, så er det for en bil som hun mener fortjener å bli høstens budsjettvinner med en egen avgiftskategori - midt mellom hybrid og el-bil:

Det skal lønne seg å være ledende på teknologi.

– De mest miljøvennlige alternativene skal vi stimulere mest, sier Thorkildsen til TV 2.

Sjekk TV 2s nettsted for bilstoff – Broom.no



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Venter eksplosjon i el-bilsalget
Venter eksplosjon i el-bilsalget

Innen åtte år kan det rulle 100.000 el-biler på norske veier, dersom økningen i salget fortsetter som nå.

Brann i el-bil sendte 11 personer på sykehus

Brannen førte til giftig syreutslipp.

Forbyr lading av elbiler på danskebåten
Forbyr lading av elbiler på danskebåten

Politiet mener en ombygd elbil er årsaken til brannen på danskebåten Pearl of Scandinavia.

Svenskene kjører bil på ditt matavfall
Svenskene kjører bil på ditt matavfall

I vårt naboland settes det ny salgsrekord på biler som går på gass, mens markedet er bare i startgropa her til lands. Nå importerer svenskene matavfallet fra Norge for å lage mer drivstoff.

Sjekk Bellona-Hauges nye sportsbil
Sjekk Bellona-Hauges nye sportsbil

Miljøkrigeren suser av gårde - med god samvittighet.

Slik får du bil for 100 kroner måneden
Slik får du bil for 100 kroner måneden

Og det er til og med miljøvennlig.

 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame